Întrebare recomandată | Adiiordache a întrebat:

Vreau sa imi montez un sistem de panouri solare fotovoltaice. Mă interesează să știu dacă un consumator va folosi în totalitate electricitatea produsă de panouri sau va consuma si de la retea?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de suprafata, de zona si de vreme. Se pot face asa incat casa sa fie total independenta de electricitate si de apa calda. Unul asa a facut ca baga si in sistem curent si iarna cand merge mai rau il primeste inapoi la o suma modica. Cu cat bagi mai mult in sistem cu atat il primesti mai ieftin iarna ca dai 1000 de Kw si primesti sa zicem 500 Kw cu o suma. Daca bagi 1500 Kw poti sa primesti gratuit cei 500. E un exemplu. Nu este cel real. Tot asa se intampla si cu apa calda doar ca acolo nu poti da in sistem ci doar pentru casa.

| ndispaluxury a răspuns:

Salut.Ca sa te edifici poti sa te uiti pe site-ul spainstal.ro sau suna -ma la nr 0724120858. O zi buna