| Lupică27 a întrebat:

Am o intrebare pentru pustani/adolescenti. Eu in timpul liber mai ies la plimbari prin cartier si mereu se intampla doua lucruri, ori ii vad pe toti pe afara ori niciunul, cum functioneaza, iesiti afara cu programare? Cum mai e cu generatiile astea noi? Aveti programare facuta? Va dati mesaje si iesiti toti odata? Nu vezi nici unul cu saptamanile si dintr-o data ii vezi pe toti, lamuriti-ma si pe mine.
Cand eram eu pustan nu era asa si de asta nu inteleg.

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

Politica de haită / turmă! In haită nu se simt " vulnerabili " pot sa facă bulling si prostii " mai eficient "!
This is the way!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt vaccinati si comunica prin cip.

| Lupică27 explică (pentru suntserios):

Glumele tale sunt ca basinile, le dai dar nu sti ce iese.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Da asta nu era o gluma, am incercat sa cobor la nivelul tau de antivaccinist

| Lupică27 explică (pentru suntserios):

Esti doar un semidoct care vrea sa para academic si superior celorlalti.
Din cate observ tu esti ala spalat pe creier sa crezi ca daca cineva nu a facut un vaccin e clar ''antivaccinist''.
O ti asa cu subiectul asta de o saptamana incoace, vad ca tu esti ala spalat pe creier si indobitocit de mass media.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Vad ca ti-e putin rusine ca esti antivaxer...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ei tin legatura pe Discord, fac meciuri de CS si alte jocuri cat timp sunt in casa, de aia ii vezi mai rar pe afara, si mereu uniti.
Plus ca, fata de noi, au multe locuri in care pot iesi, nu doar in coltul blocului.
Copiii de 12-14 ani mai merg in pub-uri aparent de adulti, dar isi iau cate un ceai sau suc, si joaca biliard cateva ore, ceea ce e chiar dragut.

| Lupică27 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e vorba ca ar avea ei mai multe locuri in care pot iesi dar ei au mentalitate de internet, nu concep sa poarte adidasi ieftini doar air jordani.
De aia merg in puburi, cum sa stea ei in coltul blocului, vrei sa miroasa a saraki?
Cum sa manance ei fructe din copaci, cumpara numai cirese de firma.
Acum nu se mai pune accentul pe ce ai in cap, se pune pe faptul ca trebuie sa pari bogat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lupică27):

Si eu am ajuns sa port incaltaminte de firma. Nu ca nu mi-as fi permis si inainte, dar m-am prins mai tarziu ca exista materiale de calitate, care ajuta mult la igiena/sanatate.
Mentalitate de internet avea si generatia noastra. Cred ca noi, astia de 25-34 "rupem" retelele sociale, mai ales cu ale noastre gagici pline de filtre laughing
Copiii... Sa se joace, treaba lor. Pe Tinder, tot noi suntem.
Nu stiu daca se urca in copaci dupa fructe, dar cu siguranta inca se plimba pe biciclete/trotinete, se joaca cu mingea si vorbesc despre masini de parca s-ar pricepe (la fel cum faceam si noi).
Ai mei (vecini) stateau vara afara in gasca, se jucau cu ce apucau, la fel cum faceam si noi. Acum au devenit adolescenti o buna parte dintre ei, nu mai stau cu gasca, ci cu "iubi". Mai ceva decat faceam noi.
Unul dintre copiii vecinilor s-a apucat de saxofon de pe la 6 ani, canta (bine) de se auzea in tot blocul. Acum are vreo 10 ani, nu mai canta la bloc, iese diplomat cu 'scula' in husa, si pleaca la repetitii.
Nu pot sa ma consider superior fata de ei, ca noi jucam "ascunsa", iar cand ne-am luat toti pc-uri, stateam cu zilele si ne jucam offline. Ei macar se joaca online, socializeaza si in joc.

| Lupică27 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Lasa frate ca am si eu incaltaminte de calitate, am o perreche de ghete de la grisport are cel putin 10 ani dar nu costa 7-10 milioane cat dau astia acum, ala e pret umflat pentru fraieri, in afara pretul e la jumate.

| BobTheCat a răspuns:

Desi acum nu mai prea am timp sau persoane cu care sa ies, cand obisnuiam sa fac asta, scriam mesaj inainte (pentru a stabili o ora). Ma rog, uneori stabileam ora fata in fata, la scoala, dar asta destul de rar (cel putin in cazul meu).