| Holiday a întrebat:

Avand in vedere ca bisericile sunt dotate cu paratrasnet, inseamna ca organizatiile mistice care le detin au mai mare incredere in Benjamin Franklin decat in zeul pe care il promoveaza?!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hahahaha.

| mODIN a răspuns:

Mi-ai amintit de gluma aia:

Intr-un orasel era o inundatie majora si un barbat statea cocotat pe casa. Vin pompierii cu o barca langa el si ii zic sa urce, dar el refuza zicand "Nu merci, pe mine ma va ajuta Dumnezeu".
Ulterior barbatul moare si cand ajunge in rai, il intreaba pe Dumnezeu "de ce nu m-ai salvat cat eram pe acoperis?" la care Dumnezeu spune "Eu ti-am trimis o barca de salvare prin pompieri si tu ai refuzat! Eu ce sa-ti fac mai mult de atat?"

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Si totusi de ce ar trasni locul in care este venerat neconditionat?

| EestiSodalane a răspuns:

Sau o explicatie mult mai buna ar fi faptul că e ilegal sa construiasca o cladire dacă nu respectă anumite standarde? Si vor sa fie în legalitate?

E amuzant cat de contradictorii sunt ateii. Daca îți pui paratrasnet esti luat la misto, dar daca nu iti pui se revolteaza ca biserica functioneaza ilegal si nu respecta standardele de siguranta.

| Holiday explică (pentru EestiSodalane):

"...ar fi faptul că e ilegal sa construiasca o cladire dacă nu respectă anumite standarde?"

Paratrasnete pe biserici sunt cu mult inainte de a deveni obligatorii dpdv legal.

Este "se revolta", nu "se revolteaza".

| Valentinaldoilea a răspuns:

In fine, o observtie desteapta!
Iar religiosii nu au stiut decat sa rada, ca sa mai faca un punct.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Tiberica, repede ai vazut ca am raspuns ceva impotriva ta. Calmeaza-te!