| Rebeca21121 a întrebat:

Caut prieteni care sufera de depresie sau anxietate ca sa avem ce sa vorbim.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poti incepe

| T0T a răspuns:

Ce discuții vesele vor urma.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu sunt mai anxios de fel, mai ales in viata reala. Daca ne-am intalni in viata reala, sa nu te astepti la mai mult de doua vorbe din partea mea laughing

| RainmakerX a răspuns:

Nu sufar de asa ceva...
Daca vrei sa te descarci atunci poti lasa mesaj.

Poate iti pot da vreun sfat. Sau eventual spune ce ai intr-un comentariu sau alta intrebare... Numai asa te poate ajuta cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am anxietate de la Florentina si depresie de la Chifteluta, te ascult.

| Dragosdoar a răspuns:

Sufar de altele insa putem vorbi ca te inteleg, am trecut si eu prin ele

| anonima0101 a răspuns:

Mai bine cauti pe cineva cu o atitudine pozitiva ca sa aveti ce vorbi ( opusele se atrag ). Oricum, daca vrei sa vorbest cu cineva despre anxietate / depresie sunt aici. (^_^)

| DANNY1004 a răspuns:

Tu vrei numai sa ai despre ce vorbi sau vrei sa scapi de depresie?
Daca vrei sa scapi de depresie in niciun caz nu altcineva care are aceeasi problema o sa te ajute. Poate chiar o sa faca lucrurile si mai rele ca acum.

| T0T a răspuns (pentru DANNY1004):

De fapt vorbind cu cineva care are aceeași problemă mi se pare ceva benefic deoarece nimeni altcineva nu te va înțelege cu adevărat, ei se vor face sau vor încerca să înțeleagă dar mulți își pot da seama de asta iar vorbele de bine nu îi vor ajuta atât de mult. Zic asta că și eu am avut anumite stări mai proaste și știam că nu pot primi ajutor din ăsta cu excepția faptului de a fi ascultat, iar a fi ascultat de o persoană în situații asemănătoare probabil e o soluție mai bună.

| DANNY1004 a răspuns (pentru T0T):

Degeaba iti intelege cineva problemele, daca nu stie sa iti spuna si cum sa scapi de ele. Pentru ca daca ar fi stiut, acea persoana ar fi scapat si ea de ele. Plus ca nu e deloc o idee buna sa stai de vorba cu cineva care gandeste la fel de negativ sau chiar mai negativ decat tine.

| T0T a răspuns (pentru DANNY1004):

Eu de exemplu știam cum să scap de ele dar intervenea neputința, deci încă un motiv pentru care nu aveam nevoie de ajutor din ăsta. Dacă ești rațional și te gândești și singur la soluții poți să le găsești. Eu am reușit să ajung în cele din urmă la acea soluție, și acum pot zice că sunt ok.

| DANNY1004 a răspuns (pentru T0T):

Stiu exact despre ce vorbesti pentru am trecut si eu prin asa ceva cand a murit tatal meu. De asta tot ce am zis a fost din proprie experienta si am raspuns la intrebarea asta pentru ca stiu cum e. E adevarat ce spui, ca cel mai mult depinde de tine, dar conteaza si ajutorul altora si mai ales sa accepti ajutorul lor si sa incerci sa iesi din starea aceea.