| sabin89 a întrebat:

Cam câte miliarde (aproximativ) de căpușe credeți că sunt pe o sută de metri pătrați de iarbă/pășune?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt zone fara capuse, zone cu cateva capuse, si zone pline de capuse.
N-am idee cate pot fi, dar am fost in zone in care vedeam cate 2-3 pe metrul patrat, mergand prin iarba.
In plus, capusele se urca si prin tufisuri/copaci, deci nu e relevanta doar suprafata, daca se imprastie si pe inaltime. Vorbim deja de metri cubi.
Un biolog poate ti-ar putea estima niste cifre, in functie de numarul de pui care ies dintr-o serie de oua, si felul in care isi aleg capusele locul.

| sabin89 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Care o fi oare media de viață a unei căpușe?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu, dar s-ar putea sa gasesti pe Google sau Wikipedia.

| relian a răspuns:

Miliarde de capuse pe suta de metri patrati laughing poate la nivel modial or fi si miliarde, dar la suta de metri sigur nu.

Populatiile de insecte or fi ele foarte mari, dar nu-s de ordinu ce crezi tu.Nici furnicile nu-s atiatea laughing

| mODIN a răspuns:

Toate

| sabin89 explică (pentru mODIN):

Cred că ai vrut să mai scrii ceva, că acest "toate" nu are sens.

| Madaxo97 a răspuns:

Miliarde nu prea cred ca sunt, poate cateva sute sau mii maxim.