| InAfaraTiparelor a întrebat:

Cand e vorba de tulburari de personalitate de ce numai adolescentii sunt adusi in discutie si nu si adultii? Adultii n-au voie sa aiba tulburari, ei trebuie sa fie vesnic imaculati sau ce?

6 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Atat adultii cat si adolescentii pot dezvolta tulburari de personalitate intr-un mod egal.
Doar ca adolescentii sunt luati in seama mai mult pentru ca ei nu au creierul dezvoltalt la capacitate maxima, sunt mai sensibili din fire si pit fi coplesiti usor de situatiile cu care se izbesc.

| Dandinelle a răspuns:

Ohoo cum sa nu. Exista, trebuie doar sa te feresti.

| InAfaraTiparelor explică (pentru Dandinelle):

Dar sa sfatuiesti si ajuti? Aia de ce nu se poate si fara interventia specialistului? Ca sunt cazuri la care se poate si printr-o discutie cu cei apropiati, nu neaparat sa dai o gramada de bani pe consultatii, terapii si medicamente!

| Dandinelle a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Nu ajuta daca nu ti se cere ajutorul, asta este sfatul pe care ti-l pot da cel mai bine.
Sunt cazuri in care persoana cu tulburari de personalitate isi da seama de aceste probleme si se poate redresa. Mersul la psiholog, la terapie si in unele cazuri si cu medicatie nu este o pierdere de bani ci o investitie in sanatatea ta mintala

| Miruna333 a răspuns:

Este o generalizare. Este posibil ca in anumite contexte sa se acorde o atentie deosebita adolescentilor din cauza schimbarilor semnificative care au loc în timpul pubertatii

| InAfaraTiparelor explică (pentru Miruna333):

O generalizare dusa la extrem si-n zilele de azi se pare, nu pentru cativa ani si gata. Acum sa fim sinceri, in adolescenta te poti alege si cu schizofrenie sau psihopatie daca cineva din familie are asa ceva sau si mai rau, sa dovedeasca doar acel individ, ceea ce e si mai rau ca va fi purtator de tulburari la cap pentru mostenitori!