| DonEduardo a întrebat:

Ce parere aveti despre regimul capitalist?

21 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

E un regim creat artificial, precum regimul totalitar, dictatorial, comunist.
Nu există nici o formă de guvernare perfectă. Nu există nici o formă economică perfectă.
Toate regimurile sunt creații ale unor oameni care au puterea financiară necesară pentru a controla economia, finanțele și politica unei țări, lumii în general.
Propaganda toxică cu "corupția în România", de fapt e corupție în întreaga lume.
Aceasta este de fapt definiția reală a oricărui regim: corupție.
Cumpărarea unui politician, prin așa zisa sponsorizare, banii dați ca sponsorizare unui partid, asta înseamnă, corupție.
Dovada, în România, a existat o propagandă asupra unui partid politic, numit "corupt", dar în realitate, și noua conducere s-a dovedit a nu fi mai curată.
Puterea corupe și este coruptibilă.

| sierra1 a răspuns:

ține-l doamne

| DonEduardo explică (pentru sierra1):

Pe regim?

| sierra1 a răspuns (pentru DonEduardo):

îhî

| DonEduardo explică (pentru sierra1):

De ce?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Capitalismul nu este un regim politic ci un sistem economic. Pot avea o părere doar dacă îl compar cu sietemul economic așa zis comunist care a fost în România până în 1989. Este viabil, și necesar. Economia modernă a unui stat se bazează pe un sistem bancar financiar în care capitalul este vital pentru dezvoltarea economică. Deci capitalism, iar nu altceva. Nu ai ce să pui în loc.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Ba da, ai.

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

Ce am? Poți să detailezi, măcar să avem un dialog?

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Pai, in primul rand ca economia libera mi se pare o prostie. Oameni lenesi fac milioane, insa cei care li le fac fac foamea. in al doilea rand, economia bazata pe schimburi mi se pare o prostie.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu compari cu sistemul economic comunist din ro pana in 89, ca sistemul socialist nu e ala! Ala a fost o infectie, o dictatura.

Sistemul capitalist e o doctrina proasta care aplicata bine e contra omului de rand.
Sistemul socialist e o doctrina buna care aplicat bine e pentru omul de rand.

Discutam de ambele sisteme aplicate bine! Nu de unul aplicat bine (capitalismul) si altul aplicat prost (comunismul la noi).

Solutia este o piata libera intr-un sistem socialist. Nu mai vine secretarul sa zica la ce pret vinzi si altele.
Sist comunist a picat ca nu avea piata libera.

| Mosotti a răspuns:

Parere proasta, de aia si intram in criza mondiala din care nu ne vom mai reveni.
Sistemul capitalist moare daca nu mai ai piete de desfacere, in situatia asta suntem acum, de aia pica nivelul de trai cam peste tot in lume, si in UE, si in SUA.

Daca nu schimbam sistemul, va fi jale.
Trebuie un capitalism combinat atent cu un socialism, va trebui si ceva economie planificata, si asta e bine si pentru poluare, ca nemaifacand supraproductie, poluezi mai putin.
De ex daca faci un tel f bun pe care-ti merg toate aplicatiile, jocurile, te tine 3-4 ani, ce rost are sa faci la an altul cam inutil?! Pai simplu, sa se imbogateasca unii pe prostia omului care cumpara aiurea, face datorii tot la bogatasi carora le da banii inapoi cu dobanda, etc.

Vezi china care progreseaza permanent!
Ca atata timp cat oamenii au sal bune, se gasesc de toate, e f okey. Mare lucru ca le-a blocat niste site care oricum alea urla cat de bun e sistemu SUA si cat de rai sunt rusii si chinezii (de draci ca nu poate SUA sa-i domine).

Ca sa nu mai zic ca, sistemul capitalist e un sistem inuman, se bazeaza pe exploatarea oamenilor, unii sa se faca cat mai miliardari, si altii abia o duc.
Sloganul e asa "profit cat mai mare in timp cat mai scurt cu investitii minime".
Banul e singura valoarea, omul nu conteaza.

De ex daca un medicament nu se mai renteaza sa-l importe, nu-l mai importa, nu conteaza ca omu are nevoie de el.
In partea socialista nu, acolo ti-l aduce ca sa fie omul sanatos chiar daca profitul e mai mic sau chiar deloc.

Ti-am descris ca sa intelegi tu treaba de ce si cum.
Cine contrazice, nu are argumente faptice si demonstrabile, sau e inuman si gandeste ca si capitalistii.

| halogen001 a răspuns (pentru Mosotti):

Foarte corect explicat. Si eu am exact aceeasi parere.

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Si sti care e problema? E f simpla, cine spune ca, capitalismu e bun, e inuman!
Ca un liberal niciodata nu va fi pentru oamenii de rand, si cine sustine doctrina asta cu buna stiinta, e clar cum e ca om.

Si sa-ti dau un exemplu, un coleg de forum de aici zice, si sa fi f atent ce zic:

"Aaa, daca nu ai bani sa platesti utilitati in oras, te muti la tara".

Dar nu zice "daca venim noi liberalii sus, vom face nivel de trai bun ca sa-ti permiti sa stai in oras ca in Germania de exemplu, nu sa te duci in mizerie la tara ca in anii 30, insa nu, noi vrem sa va luam toate locuintele care le aveti, ca le veti vinde ieftin, si apoi sa stati la noi in chirie sa ne imbogatim noi, sau sa ne folosim de ele noi, special vom face sa nu va puteti plati alea de fapt".

Degeaba, tot isi sustine ideea!
"Impozitele la ap sunt prea mici", adica tot la amarati sa iei mai mult, de fapt sustine el.
Dar nu zice "impozitele la smecheri sunt prea mici, ca de aia s-a plafonat la 16 %, tocmai sa faca aia burtile mari, ca in UE e impozit procentual progresiv ca sa fie bani la buget".

Ca de la 18 la 16 % pentru un amarat nu era mare castig reducerea de impozit, dar la smecheri care aveay un 35 %, pana la 16 e mare castig, de aia s-au plafonat!
S-a facut catedrala de sute de milioane ca sa aiba niste popi de luat bani moca, dar nu s-au facut spitale, modernizat spitale, nu s-au facut camine de batrani decente, etc.

Vezi? In postarile lui, niciodata nu ai sa vezi ca tine cu omul de rand! Mereu tine cu corporatiile, bancile, smecherii.
Si cand ii zici ca nu e pentru omu de rand, nu comenteaza despre.

| halogen001 a răspuns (pentru Mosotti):

Asa este. Cine e doar pentru el si "s-a vazut cu sacii in caruta" isi apara castigul si nu-l intereseaza de altii nimic, dar vine o vreme cand dezechilibrul se mareste si lucrurile care nu merg bine vor trebui modificate.

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Pai a venit vremea deja! Daca nu se modifica de urgenta sistemul cumva, vom sfarsi urat de tot toti.
Si dovada e ca vine rapid criza neagra din care nu vom mai iesi fara sa modificam nimic.

Dar cum sa modifice ei, sa-si piarda ei miile de miliarde? Ca daca schimba, vor pierde controlul abuziv.
De ce iau amploare nazistii?
Simplu, liberalismul se transforma in nazism in mari crize, deci nazismul e liberalismul extrem de fapt, si lumea habar n-are, le separa aiurea. Mi se pare ca Reagen a zis-o deja in anii 80 ca nazismul va veni cu masca liberala.

Si ce se facea in aceste vremuri de acum, iti facea un razboi sa reseteze pietele de desfacere, ca daca distrugi, aia vor avea nevoie iar sa construiasca, sa ia, sa cumpere de la cei ce au organizat razboiul.
Pe langa ca dai bani cu imprumut, si iei dobanzi mari.
Deci e f clar ce inseamna liberalismul adica regimul capitalist pur fara nici o componenta socialista (in Germania e combi cu socialism si se vede, era bine pentru omul de rand).

Dar din cauza nuclearelor nu mai pot face razboi asa ca e dificil.
Capitalismul aduce razboiul precum norii ploaia, asa se cam zicea!

Si lumea tooot asta voteaza desi le merge din ce in ce mai rau.

| halogen001 a răspuns (pentru Mosotti):

Asa este. Fiecare e pentru el si vede lucrurile superficial.

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Pai egoistul e inuman, asta clar. Cum e posibil ca in SUA nu existe concediu de maternitate? Cum e posibil sa nu existe concediu platit?
Cum e posibil sa mori daca n-ai bani de sanatate, ca dintr-un sal mediu nu prea poti plati o asig cine stie ce, si esti tratat in functie de cat platesti.
Invatamantu la fel, ai cap dar n-ai bani, NU inveti?
Ce-i asta?

Chestie care in Germania nu era.
Erai tratat la fel de bine ca sanatate indiferent de cat contribuiai in functie de venit.
Ai cap, inveti, nu e problema, ba chiar iti da statul daca n-ai, si dupa ce incepi sa lucri, dai jumate inapoi fara dobanda!

Daca ai 55 ani si te da afara, si gasesti greu de munca, nu expira niciodata ajutoru de somaj, bine, cu dovezi ca n-ai gasit, cu 8 CV prezentate lunar respinse, plus ca n-ai voie sa refuzi ce-ti ofera si ei.
In SUA mori pe strazi daca nu gasesti repede de munca.

Daca saracesti propria populatie, iti distrugi si piata de desfacere interna, deci devi automat dependent de exporturi, si dupa aia ori nu te lasa sa intri pe piata globala, ori ti le ia la ce pret vor ei.

Acuma capitalismu e ca un balon, se tot umfla adica investesti pana ce nu mai ai in ce investi si se sparge.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Nu ar trebui sa mai existe deloc economie libera. Competitia asta intre noi nu ne aduce nimic bun. In ziua de azi trebuie sa fii in competitie pana si cu fratii tai. Trebuie ca economia sa redevina doar a statului. Altfel, vom fi mereu in competitie unii impotriva celorlalti. Zicem noi ca suntem superiori animalelor ca noi ne ajutam si alte harneli din astea ieftine. De fapt, ne batem pe bani, pana si cu fratii, si cu cei de sange si cu cei de fratie. Pentru a o duce cat mai bine, omul si-a sacrificat moralitatea. La un moment dat, vom ajunge sa traim permanent cu frica in san, ca poate scoate fratele meu, cel cu care am crescut, sa imi traga un glont in cap. Societatea umana are o boala, la care deja au inceput primele simptome, insa ea le neaga si crede ca totul e bine, insa nu e. Iar atunci cand boala se va instala complet, organismul va muri in chinuri. Tot ce trebuie sa faca este sa ia un antidot, insa care e rau la gust, insa gustul trece, si societatea se va vindeca.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu neaparat, poate fi o piata libera cu sistem socialist, cam asa trebuie.
Ce trebuie scos, este supraproductia, sa se produca cam la comanda cum s-ar zice. Adica daca ai un tel f bun, nu iei altul dupa 1 an aiurea.
Ca se ajunge la infundatura si la criza grava economica prin saturarea pietelor de desfacere, adica cum s-a ajuns acum.

Sau poate fi si de stat cum vrei tu, insa sa fie impus sa se faca produse de calitate si fara concurenta, e ok si asa, e mai okey asa, ca se reglementeaza si preturile, nu mai face fiecare ce vrea.
Ca acum ca a ajuns o placa video si 8000 de lei in loc de 3500 cat era, doar ca se produc mai putine.
Da-le nene la 3500 alea care sunt, si aia e!
Daca era la stat, nu s-ar fi intamplat asa, daca era un sistem bun sus.

Ca tu la aia te referi. Si evident un sistem socialist f bine aplicat, unde sefii mari sa fie pusi de oameni, nu de secretarii de partid si altii, care daca nu-i lasi sa frece menta, te da jos apoi in congres.
Ca de aia pe vremea lui ceausescu era totul prost facut, ca si daca ala de sus dadea comanda sa faci bine, tu il dadeai jos in congres, ca ei te-au pus acolo, era o idiotenie de sistem.

Asa e, se bat unii cu altii ca prostii, dar asta nu tine de sistem, tine de educatie, ca asa era si in socialism, nu doar acum.
Care sa se dea mare, inginerii, avocatii, profii, doctori puneau pe usa in loc sa zica ap 10, scriau "dr cutare, ap 10".
Asa ca nu sistemul conteaza.

| Dismally a răspuns:

Una buna. Nu e perfect dar e mai bun decat comunismul... Pana apare ceva mai bun il prefer pe acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine a funcționat acest regim, am slăbit destul de mult.