| Mariusflorin2341 a întrebat:

Ce sunt strigoii? Cine explica cel mai bine are funda!

Răspuns Câştigător
| Maria1103 a răspuns:

Strigoii (aceeași forma la plural ca și la singular) sunt, în mitologia românească, sufletele rele ale morților, despre care se crede că ar ieși noaptea din mormânt și s-ar transforma într-un animal sau într-o apariție fantomatică, pentru a pricinui relele celor vii. Strigoii sunt niște creaturi „mitologice" ale poporului dac adoptate ulterior de catre poporul român. Dacii considerau strigoii reprezentarea răului, spiritele celor adormiți ale căror fapte nu au fost demne de intrarea în „Împarația lui Zamolxis", dar aceste date fiind transmise doar pe cale orală, legenda și-a pierdut conținutul inițial. Ulterior poporul român i-a transformat în niște creaturi insetate de sânge cu puterea de a lua orice forma si de a controla gândirea persoanelor expuse din acest punct de vedere (oameni sub influența alcoolului, oameni cu probleme psihice, etc

| Mariusflorin2341 explică (pentru Maria1103):

Imedat ce cei de la TPU imi vor aproba întrebarea voi vedea cine primeste funda deci stai cu ochi pe întrebare :*

| Maria1103 a răspuns (pentru Mariusflorin2341):

Mulțumesc! :*

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Inchipuiri.

| Staind a răspuns:

Ie mÜistii aia de nu le trece sufletalu pa partea ailalta. Ie asa, ca spiritele, da' nici demoni, nici ceva asa...omenesc.
Bolnavi cu toate boalile.