| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca un barbat cu job (sa fie si super bine platit) se uita la o femeie fara job, fara cariera? Ea ar trebui sa se simta inferioara?! Chiar daca situatia asta poate e temporara?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un barbat cu bani si putere financiara mare, poate avea orice femeie isi doreste, acum depinde de preferintele lui, de ce-si doreste el: distractie cu o femeie inalta, supla si frumoasa, cu care sa se afiseze lumii, sau una desteapta, cu care sa se casatoreasca in viitor.

Dar pe tine, ce te tine sa nu-ti faci o cariera, sau sa-ti iei job?
Ce ai avea tu de oferit unuia care este la polul opus tie?
Ma rog, exista si sansa sa se indragosteasca de tine, dar cei care au facut bani multi pe munca lor, vor femei puternice, femei cu cariera, femeie care nu se milogesc sau se simt infecrioare, fiindca suntoamnei ambitiosi care vor sa se prezinte in lume cu ce este mai bun sau ce este mai frumos.

| minime3 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am studii superioare, am lucrat o perioada dupa ce am terminat facultatea, dar acum am o pensie de boala, caci urmez un tratament. Am avut niste probleme legate de sanatate, ceva asemanator cu o depresie. Tratamentul e pe o perioada limitata, dupa care voi putea intra in campul muncii, Vedeti asta o problema? Ce e drept am sansa, dreptul de a lucra part time, insa am preferat sa stau sa ma recuperez foarte bine, sa am o perioada mai linistita. Vedeti asta o problema din a avea o relatie, si mai ales una cu un barbat cu cariera? Acum sunt foarte sanatoasa atat psihic cat si fizic, nu ma impiedica nimic legat de sanatate.

| minime3 a răspuns (pentru minime3):

In restul timpului ma ocup de mine, socializez, calatoresc, studiez, imi dedic timp familiei, doar ca nu am o relatie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru minime3):

Atunci este bine sa-ti reiei viata de unde ai lasat-o, sa-ti iei un job bun conform studiilor facute, sa-ti faci o cariera si apoi sa-ti cauti un barbat. Succes!

| relian a răspuns (pentru minime3):

Barbatu de care spui, nu cred ca se incurca cu cineva care are probleme psihice, cel putin eu asa cred.Sa aibe job f bine platit, acu depinde ce inseamna pentru fiecare bine platit.

De luat se gaseste careva care sa te ia, aia nu ar fi probleme, se va gasi el unu ca si tine tot asa cu probleme, pentru ca asa se fac relatiile, trebuie sa ai ceva in comun cu parteneru, altfel nu te intelegi.
Esti sanatoasa tun acum, zici tu. E bun, daca fizic arati bine sau f bine, nu vad scoala sau faptul ca acum nu lucri cu a avea o relatie.

Un barbat sta cu tine pentru cum arati, pentru cum esti ca om. Iara daca spui ca o sa vrei si tu sa lucri, chiar ca nu vad nici o problema.Sa te simti inferiora? Ce relatie este aia in care cineva este sef, relatiile au la baza alte aspecte, nu materiale sau legate de inteligenta.

Indiferent cine face mai multi bani, ori care este mai inteligent, aia nul face sef intr-o relatie.
Asa ca nu vad de ce sa te simti inferioara. Nu intri intr-o relatie sa fii sluga cuiva, ori mai stiu eu ce alte motive, intri ca iti place de respectivu ca om ca barbat, iar el la fel.

| Dismally a răspuns:

Sigur, barbatii nu sunt interesati de cariera partenerei. Inferioara de ce? Un loc de munca este doar atat, un loc de munca, nu te defineste, nu te face mai bun sau mai putin bun.

| mastadont a răspuns:

Nu ar trebui să se simtă inferioară însă ar trebui să realizeze că divulgarea faptului că nu are job va lăsa o impresie proastă. Pe mine ca bărbat dacă aș avea o întâlnire cu o femeie care nu are job mi-ar lăsa de gândit, dacă aceasta nu are o boală sau un handicap, că atunci se schimbă treaba și vorbim de altceva. Totuși, dacă aș urmări o relație serioasă în viitor ca bărbat mi-aș pune niște întrebări despre ce fel de persoană ești, cum te întreții dacă nu ai job, De când persistă situația, etc. Reacția depinde în mare măsură de personalitatea individului și de preferințe, e imposibil de știut dinainte.

| Madaxo97 a răspuns:

Un bărbat cu job bine plătit poate sau nu sa se uite la o femeie fără job in funcție si de ce alte calități mai are, daca e frumoasă, atrăgătoare in primul rând, ca asta observa prima data un bărbat la o femeie, apoi daca e deșteaptă, serioasă, dispusă sa își faca o familie cu el sau sa îndeplinească cerințele lui (el fiind cu bani are voie sa aiba si el pretenții).
Daca zici ca ai studii superioare si vei intra in curând in câmpul muncii din nou ai șanse sa se uite un asemenea bărbat la tine, nu înțeleg însă de ce vrei tu neapărat un asemenea bărbat. Unul cu un job decent te-ar putea iubi, răsfăța, respecta, adora la fel ca unul cu bani, de ce trebuie neapărat ca bărbatul din viața ta sa aibă așa mulți bani?

| RedMarr a răspuns:

Cu siguranta ca Da, adica nu vad care ar fi problema. Un job se poate gasi, nu-i bai. Mai Important e existenta Dialogului. Cum s-ar zice...'la inceput a fost Cuvantul', si pe urma a urmat restul happy