| Răzvănykă a întrebat:

De ce marea majoritare dintre romanii crestini sunt intoleranti fata de minoritatile de orice fel? Cand o sa ne civilizam si noi? Cand o sa punem educatia si cunoasterea academica pe primul loc, si o sa ne indepartam de religie, mituri si superstitii?

8 răspunsuri:
| Decebal a răspuns:

Pentru că este greu de ridicat nivelul de cultură a unei nații care a fost si este intolerantă față de tot ce înseamnă "cunoaștere academică"

| RAY a răspuns:

Romani nu sunt creștini,îmi bag eu mana in foc dacă există un singur român creștin,nu exista așa ceva,nu au pic de milă,empatie,le place să îți bată joc între ei,se urăsc,se bârfesc, sunt in stare sa îți vândă mama, tatăl, copil, soția pentru banii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că religia ortodoxă este complet intoleranta la orice

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De ce sunt prosti, intrebi?
Pai daca n-ar fi prosti, n-ar mai fi credinciosi.
Au intoleranta fata de oricine nu e preot. Nici intre ei nu se suporta, se judeca inclusiv in timpul slujbelor.

| dullcat a răspuns:

Dar de ce dai vina mereu pe crestini? Nu ei finanteaza educatia si cercetarea academica ci guvernul, in principal, pe care il doare unde nu ajunge soarele.

| LisaJulie a răspuns:

Eu am copilărit în Dobrogea și prin Ardeal și sincer nu am văzut pe nimeni care sa facă discriminări imporriva musulmanilor sau catolicilor! Poate ca nu acceptam atât de ușor culturile asiatice dar în rest eu nu vad o intoleranta

| EestiSodalane a răspuns:

Raspunzand doar la ultima întrebare niciodata oamenii nu se vor indeparta de religie, fie ei români sau de alte etnii.

| MistarGoGu a răspuns:

Prin 3500 toamna! La noi se transmit " genetic " si verbal Prin povesti spuse la gura sobei de un bunic aburit de " tuica " si o bunica sefa de protocol in comitetul bisericesc!