| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce unii romani care stau in Romania vorbesc limba romana in stil american? Suntem in Romania, nu in America.Am observat cum unii romani care stau in Romania se cred in filmele americane si vorbesc limba romana in stil american.Am observat si cum unii romani care stau in Romania se comporta ca in filmele americane.Nu-mi place sa vad astfel de lucruri. Daca acei romani care stau in Romania nu le place limba romana, s-o valorifice, nu s-o foloseasca in stil american ca in filmele americane, asa cred eu ca ar trebui procedat.Noi romanii care stam in Romania nu suntem in America si nu suntem actori din filmele americane. Dupa parerea mea, cui nu-i place limba romana in stilu romanesc, ar trebui sa valorifice prin creativitate limba romana si stilu romanesc, nu sa-l falsifice cu stilu american.Voi ce credeti? Am dreptate?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faza cu engleza apare si in deutsche sprache,mai vad si eu sorry tut mir leid,nu inteleg de ce naiba sa scrii sorry ca apoi sa spui acelasi in germana,deci asta e cam peste tot, in germana au aparut cuvinte noi sau cuvinte prescurtate, dar nu are asa o mare influenta, cred ca pusti care vor sa fie mai cool scriu asa, eu parerea mea scrie in limba ta fara alte limbi ne batem joc de engleza dar si de limba natala

| Drimmero a răspuns:

Sunt murdariti de engleza pe la coltul gurii, d-aia si tentativa de engleza americana pe capul lor!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ai dreptate. Doar ca multe persoane nu ar recunoaste ca sunt romani. Nu stiu de ce. Au capatat anumite "fite" din alte tari si incearca sa se conformeze cu ce este pe acolo, desi stau in Romania.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru DoarBogdan):

Asa e frate sunt de acord cu tine.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru DoarBogdan):

Dar pe Moldoveneste?

| DoarBogdan a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Aici nu ma bag. laughing

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru DoarBogdan):

Normal, ca vin aia din Vaslui cu scandurile de la gard.rolling on the floor)

| Florentina9210 a răspuns:

Sunt acele persoane care au uitat de unde au plecat.

| Staind a răspuns:

I-auzi, u|a mea. Care esti ma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.Totusi e "mai cool" sa amesteci limbile happy

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu cred ca e asa cool, e parerea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu e, dar unii au aceasta impresie.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e unii chiar au impresia ca e tare sa folosesti cuvinte in engleza in timp ce vorbesti in limba romana, e aiurea, gandeste-te ca inainte de revolutia din 89 adolescentii de pe atunci si adultii nu intelegeau engleza, nu cred ca se facea dar se facea franceza si germana parca ma rog asta e alta poveste.
Daca am vorbi cu niste persoane mai in varsta asa asa cum vorbim cu unii de la scara blocului cu niste cuvinte care sunt in engleza nu ar intelege la ce ne referim pentru ca nu se prea invatau limbi straine ca pe atunci nu aveai voie sa pleci decat in tari comuniste de pe acea vreme(in Bulgaria si altele).
Dar incetul cu incetul cand o sa treaca vreo 10-15 ani chestia asta o sa fie ceva normal pentru toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia cu romgleza e valabilă de cel puțin 10 ani...

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Alt distrus nationalist...

| T0T a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Alt distrus care stă ca un nesimțit pe propriul scaun și admiră cum îi este furată și distrusă țara.

| 0Alexander0 a răspuns:

Pasi spre globalizare...

| chilledzebra a răspuns:

Vrei parerea mea? Te sustin pana in panzele albe! Ai nostri buni romani, dar care din pacate sunt cam blegi in zilele de azi (fara suparare) considera ca un cuvant/doua in limba engleza reprezinta O NOUA modernizare. De ex: "OMG!", "O, men!" sau "WTF!". Si ce modernizare, mai frate... Adica, pe bune?! Sa fim seriosi! Iar cand ii aud ca, dupa ce varsa pe tine apa de la ora de desen, te mai ia si cu "Sorry!", apoi dragii mei, nu stiu cum reactionati voi, dar eu una turbez la propriu. Am nevoie de un "Scuze.", nu un idiot de "Sorry!".

| Silviu276 a răspuns:

Poate ca astfel de persoane se trag din familii americane. Nu ar trebui sa ii vezi cu ochi rai neaparat. Si da sa stii ca ai dreptate.