neluL
Întrebare recomandată | neluL a întrebat:

De la 1 martie, Google va schimba politica de securitate a utilizatorilor săi, urmând să păstreze şi să folosească datele personale ale acestora. Daca nu vrei ca profilul tau sa apara inregistrat pe Google trebuie sa stergi toată istoria căutărilor pe Google.
Ce trebuie sa faci pentru a şterge istoria de căutare pe Google:
1. Intra pe Google şi acceseaza-ti contul. După ce te-ai logat, da click pe opţiunea "Account Settings" (Setările Contului).
2.Cauta opţiunea "Services" (Servicii) unde ve-i găsi o căsuţă intitulată "View, enable or disable web history" (Vizionaţi, activaţi sau dezactivaţi istoricul web). Da click pe această >căsuţă- Accesaţi Istoricul web, vezi foto http://i.imgur.com/3xapB.jpg
3. Ultimul pas pe care trebuie să-l faci este să dai click pe opţiunea "Remove Web History" (Ştergeţi istoricul web). vezi foto http://i.imgur.com/ix5j3.jpg si http://i.imgur.com/NNZy1.jpg În momentul în care ai dezactivat istoricul web, acesta nu va mai putea fi pornit decât dacă doresti acest lucru, sa îl activezi din nou. http://i.imgur.com/tSIkg.jpg
Schimbarea politicii de securitate a conturilor Google a fost o măsură foarte criticată de către utilizatori.
Te sfatuiesc sa incerci sa folosesti alte motoare de cautare ca Bing sau Yahoo.
Google este lider in domeniu doar datorita noua (utilizatorii) si fiindca acum a uitat acest lucru ar fi bine sa-i luam acest ajutor.
Va multumesc! Nice day!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Deci, care cont? Ca nici eu nu inteleg la ce cont te referi.

| neluL explică (pentru ardnaxur1961):

Contul Google. Pe prima pagina http://www.google.ro/ iti apare sus in dreapta sa te loghezi sau sa-ti faci cont.

36 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Am reușit!
http://i.imgur.com/8m8Jv.jpg

Mulțumesc mult.
Ai explicat atât de bine...

Am câteva întrebări:

- Trebuie procedat la fel cu toate adresele de mail sau doar cu cea care apare în colțul din dreapta, când intri pe Google?

- Cele două motoare de căutare, Bing și Yahoo, cu cât sunt mai slabe decât Google? Cât la sută din date îți afișează față de Google (și care dintre ele este mai bun)? E o diferență mare? Pentru că îmi surâde ideea de a schimba motorul de căutare în semn de protest, însă totuși sper că acest lucru nu va fi foarte mult în dezavantajul meu.

- Acum că istoricul meu web este șters și întrerupt, îmi mai pot fi accesate de către ei datele personale sau nu mai există acest risc?

Mulțumesc.

| neluL explică (pentru NOname):

Pai ai mai multe conturi Google? Daca ai mai multe conturi (desi ma indoiesc pentru ca nu vad rostul big grin ) atunci DA, trebuie sa procedezi la fel. Ambele motoare sunt bune si Bing si Yahoo nu sunt mai slabe si nu este nici o diferenta la rezultate deocamdata (utilizatorii au inceput deja sa migreze spre cele 2 motoare de cautare). Dupa cum observi Google nu este interesat de un server proxi pentru browserul lor deoarece vor sa stie tot ce faci pe internet desi sunt multe metode de ascundere IP, in schimb ei nu fac reclama la nici o metoda.
Acum ca ai sters istoricul si l-ai dezactivat nu mai are ce sa-ti adune din datele tale publice.

| NOname a răspuns (pentru neluL):

Mulțumesc, Nelul.

| NOname a răspuns (pentru neluL):

Se întâmplă un lucru ciudat.
Dintre toate răspunsurile de pe această pagină numai pe ale tale nu le pot evalua/vota. Butoanele "Evaluează" și "Raportează" de sub răspunsurile tale sunt inactive. La ceilalți văd că nu apare această problemă.
Știi care poate fi cauza?

| neluL explică (pentru NOname):

Nu vor sa fie evaluate big grin, da un refresh...stiu eu.

| NOname a răspuns (pentru neluL):

Am dat deja vreo 10 refresh-uri și tot degeaba.
Uite, pe Greece o pot evalua, iar pe tine, nici să-i dau laptop-ului o bere, nu mă lasă.
Bănuiam eu că ai tu ceva mai special... big grin

Lasă că vin eu mâine. Poate își va reveni până atunci.
O zi frumoasă.

P.S. Sunt invidioasă pe Greece că îi merge "secretul lui S".
Vreau și eu... crying

| greece12 a răspuns (pentru NOname):

Pai tu te-ai bucurat de "s" la "Totul despre TPU"happy
Sa nu ma bucur si eu putin aici?
http...s!happy

| NOname a răspuns (pentru greece12):

E, ai și tu dreptate (deși te bucuri și tu de el, la "Dragoste și Sex").batting eyelashes

Da' tot vreau și eu... crying

| greece12 a răspuns (pentru NOname):

Hai sa ne-mpartim democratic s-urile, ca nu-l vad pe neluL cu lopatica intre gramezile noastre de niSSSSSip!laughing

| NOname a răspuns (pentru greece12):

Să tot Stai la Soare Să Savurezi Sărutul Sinelui și Suavă Stare de relacSare!

Na, ia-le repede pe toate și fugi, până nu m-am răzgândit! tongue

Apache
| Apache a răspuns:

O solutie de moment...in realitate cam toate siteurile retin cautarile tale pe baza ip-ului.dar google face asta mai pe fata...

| neluL explică (pentru Apache):

Site-urile retin ce IP ii dai tu (daca folosesti un Proxi site-ul il ia de bun ). Chestia este ca Google le centralizeaza pe toate happy si apoi le ofera pe tava...

caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi! nu inteleg ceva, eu am cont doar pe TPU, trilulilu, facebook, si messinger, ce cont trebuie sa accesez pe google?
daca ai putea sa ne lamuresti, fara riscul de a te supara.:d
o zi buna si frumoasa sa ai!

| neluL explică (pentru caramela):

Pentru tine este acelasi raspuns ->
Daca nu ai cont pe Google atunci esti la discretia lor in cazul in care ai cont pe Youtube sau Blogger sau Gmail sau iGoogle sau Adsense. Daca nu ai cont pe nici unul din site-urile mai sus mentionate atunci nu este nici o problema! Nu ti se vor inregistra datele tale personale.

greece12
| greece12 a răspuns:

Done!
Multumesc din suflet!
Ca si pentru secretul lui "s"!batting eyelashes

| IMC90 a răspuns:

Intrebarea este, ce-o sa faca guagal cu informatiile despre mine? laughing

banuiesc ca vor fi folosite pentru a ma santaja, ceva gen :

Daca vrei sa candidezi pentru un post in consiliul local facem public faptul ca te uiti la pornake rolling on the floor

Oricum, romanul lui Orwell (1984), care a fost facut SF, devine din ce in ce mai realistwinking

| neluL explică (pentru IMC90):

Momentan Gugal nu face nimic dar totusi are o unealta care poate fi folosita impotriva ta! si pentru ce? E mai bine daca are ''nimic''.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Problema e alta, ca asta-i doar inceputul. Incet si sigur oamenii or sa-si piarda intimitatea. Toate site-urile vor adopta solutia asta (de urmarire a userilor), sub pretextul ca vor sa vina in intimpinarea utilizatorului sa-l ajute, retinind ce preferinte are ca sa stie pe viitor catre ce sa-l indrepte (sa gaseasca mai usor ce doreste). In fine, stii tu la ce ma refer.

| neluL explică (pentru anonim_4396):

DA asa este! doar inceputul. Problema este ca nici un site nu poate pastra in siguranta datele tale.

| sabin89 a răspuns:

Buna! Nu inteleg ce ai scris la punctul 1. "intra pe google si acceseaza-ti contul". Care cont? Eu caut multe pe google, dar asta nu inseamna ca am un cont. Vrei, te rog, sa explici?

| neluL explică (pentru sabin89):

Daca nu ai cont pe Google atunci esti la discretia lor in cazul in care ai cont pe Youtube sau Blogger sau Gmail sau iGoogle sau Adsense. Daca nu ai cont pe nici unul din site-urile mai sus mentionate atunci nu este nici o problema! Nu ti se vor inregistra datele tale personale.

| NatureSelf a răspuns:

Date tale sunt private oricum, daca nu ai friends nu te acceseaza nimeni, apropo google vrea sa iti faca contul public? Porcarie. e public de mult google face ce vrea cu useri lui, la fel si toate siteurile de socializare.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Da am citit aceasta stire pe un site ( nu mai stiu care)! Dupa ce am intrat in history am observat ca aveam contul din 2008 si acusem vreo 15000 de cautari google. Aveau niste statistici fenomenale, puse pe intervale de ore, zile saptamana, luni, ani! anotimpe, etc... Puteai sa vezi si la ce ora ai accesat siteul respectiv. Le-am sters si dezactivat cu toate ca pareau interesante si amuzante! Tot cu history am putut sa vad cate nopti am pierdut in studentie in fata calculatorului laughing Tot de acolo puteai sa deduci cam tot ce ai facut in ultimii ani!

| neluL explică (pentru fetitaCUPiscoturile):

Pai...la ce le-ai sters?! Erau amintiri big grin

| M4a1D3aD a răspuns:

Ce pot pati am un cont de youtube care i-am pierdut parola si are multe date de ale mele se poate intampla ceva rau?

| neluL explică (pentru M4a1D3aD):

Nu se poate intampla nimic rau.

| M4a1D3aD a răspuns (pentru neluL):

A bine am destule conturi : 3 de Gooogle mi-am facut ca la doua nuush cum mi-a aflat unu parola si la youtube 2 lu unu i-am uitat nickname-ulrolling on the floor

| JustDreamDnd a răspuns:

Contul vostru de pe google ca sunt altii care au ce nu intelegeti thinking

| JustDreamDnd a răspuns:

Da ii cert ca n-am ce face :p

| Pinki_3349 a răspuns:

Acum mai pot sa le mai sterg? pentru ca nu gasesc optiunea services si ..nu pot sa imi accesez gontul google numai de pe internet explorer...

| Pinki_3349 a răspuns:

P. s am incercat cu opera..si cand incerc pasul ala cu remove web history mie imi apare ca nu am o istorie web si daca vreau sa imi activez..inseamna ca nu le apare aceasta arhiva?big grinbig grin

| neluL explică (pentru Pinki_3349):

Daca nu ai, e bine! ...si nu activezi nimic.Il lasi asa cum este.

Răspuns utilizator avertizat