| anonim_4396 a întrebat:

Hei,TPU!
Am o relativa problema:intotdeauna am fost o persoana complicata, dificila si cu o gandire complexa.Am unele momente cand simt ca traiesc in vid si ma intreb mereu la ce se rezuma existenta omului,ne nastem,traim,radem,glumim,suferim,invatam si apoi? Ce sens are lumea asta? Ce sens are omul? Uneori cred ca exista prea multa durere in sufletele oamenilor-emotii fara inteles,ganduri fara sens,cuvinte,clipe efemere,soapte,fapte,un cumul de notiuni fara esenta,poate?! In sufletul meu e un relativ vid,nu simt durere dar nici fericire, totusi am senzatia ca in inima mea s-a strans toata suferinta existenta-n lumea asta...ma simt un suflet neinteles si trist si as vrea sa plang.Da,uneori as vrea sa vars fluvii de lacrimi amare si astfel sa distrug virusii ce mi-au incurcat existenta,dar nu pot, sunt o persoana puternica si desi inima ma doare nu am capacitatea de a trece peste toate incercarile.
Nu ma pot bucura desavarsit de nimic deoarece simt ca totul este efemer si relativ...Am o sete ciudata in suflet de puritate,de prietenie adevarata,de existenta cu sens, de liniste si de implinire...Ma simt un suflet neinteles,uitat de lume, pierdut in labirintul neantului si cu o puternica dorinta de salvare.
Am nevoie de ajutor...

2 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Inseamna ca esti atee/ateu daca vezi viata fara sens. Traiesti ca sa porti sentimente pentru altii, sa traiesti emotii. Viata nu are un sens anume, dar cand stii ce vrei de la viata, o sa multumesti lui Dumnezeu ca te-ai nascut. Uneori stau si eu si ma gandesc daca nu ar exista nimic ce sec ar fi, ma gandesc ca viata asta e asa ciudata si totul poate disparea intr-o clipa, parca e un film, un joc pe care trebuie sa il jucam pana la final fie ca vrem sau nu. O vorba zice ca nimic nu e facut fara rost. Incearca sa nu mai pui atatea intrebari ca nu te ajuta la nimic doar te face sa vezi viata ca pe un rahat si sa o ratezi.

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

Nu sunt atee/ateu, doar ca am fost o persoana retrasa, singuratica, dezamagita de realitate si intotdeauna mi-am dorit sa traiesc o viata mai pura...Iti multumesc ca mi-ai dat un sfat!