| DarknLight a întrebat:

Hei, TPU, dacă în urma unor discuții cu familia mea mi-a reieșit că nu știu ce vreau și că de fapt de aia Dumnezeu nici nu știe ce să-mi dea, pentru că nici eu nu știu ce vreau și ce să cer și dacă într-un final am acceptat că da, ca nu prea știu ce vreau, eu cum pot afla ce vreau de fapt de la viață?

Voi cum ați aflat ce vreți de la viață?

Și cum ați aflat de fapt ce vă împlinește mai mult, ce palier (carieră-financiar, familie-dragoste, prietenie, hobbyuri, filantropie și ajutor, workaholism, vicii și orice ar mai fi pe aici) sau ați vrut câte puțin din toate și asta ați cerut?

Cum aflu ce îmi doresc de fapt cu adevărat (ca să știu ce să cer și pentru ce să lupt) și cine aș vrea să fiu, ca să fiu și eu împlinită?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Singura metoda prin care poti sa aflii ce iti place si ce vrei e sa incerci de toate macar o data.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"în urma unor discuții cu familia mea mi-a reieșit că nu știu ce vreau și că de fapt de aia Dumnezeu nici nu știe ce să-mi dea, pentru că nici eu nu știu ce vreau și ce să cer și dacă într-un final am acceptat că da, ca nu prea știu ce vreau, eu cum pot afla ce vreau de fapt de la viață?"

pana la Dzeu, noi ne alegem un drum in viata
sunt de acord ca omului ii este atribuita si o anume soarta, greu sa iti explic cum poate Dzeu lasa liberul arbitru dar si ceva "Scris" dinainte, caci o teorie o exclude pe cealalata
Universul are caile sale prin care actioneaza insa!

"Și cum ați aflat de fapt ce vă împlinește mai mult, ce palier (carieră-financiar, familie-dragoste, prietenie, hobbyuri, filantropie și ajutor, workaholism, vicii și orice ar mai fi pe aici) sau ați vrut câte puțin din toate și asta ați cerut?"

cred ca in viata este bine sa ai putin din toate cum ai zis mai sus
nu uita ca nimeni nu este perfect si cu adevarat nu le poti avea pe toate: si familie, si bani, si sanatate, si prieteni adevarati si hobbyuri si si...

"Voi cum ați aflat ce vreți de la viață? "

Crede mai mult in tine, odata ce vei avea mai multa incredere in tine si viata ti se va imbunatati.
Mie viata mi-a dat de inteles ca persoanele care reusesc sunt persoanele care nu se dau niciodata invinse in fata problemelor care apar in viata! perseverență

| DarknLight explică (pentru Simpatic):

Măi, dragă Simpatic, îmi place ce spui, chiar apreciez că ți-ai luat timp să-mi citești toate angoasele, daaar răspunsul concret la întrebare care e?! sad
Eu vorbesc despre cum să aflu ce vreau și tu-mi spui de cu totul altele.

Ok, mi-ai răspuns la una dintre întrebări și da, cred că toți de fapt ne dorim din toate pe toate palierele vieții, dar unele mi se par prea greu de gestionat (mai ales cele care nu țin doar de mine, cum ar fi familia sau prietenia) și atunci de aceea știu sigur că optez mai mult pe carieră, să obțin mai multe pe carieră sau de ce nu chiar mai multe cariere. Daaar nu mi-ai răspuns totuși concret la întrebarea cum să-mi dau seama ce vreau de fapt? Deși cam știu de fapt ce vreau și faza e că fix de ce vreau fug straight face Deci e clar, cred că de fapt eu nu am pus întrebarea bună laughing)
Las-o baltă, nu cred oricum că mai obțin nimic never. Voi trăi ca și când oricum la moarte voi ajunge. Mersi oricum de răspuns. Case closed, cred.
Și să mă mai lase și ai mei cu God al lor în pace. Nu mai am nevoie de nimeni și de nimic. Oricum mai trăiesc câțiva ani și mă duc. Cred că de fapt am aflat între timp ce vreau. Cred că pentru asta o să mă rog și gata. happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ceri nimic. De aia exista stiinta. Pasul zero e sa ai o ordine in viata. Fara disciplina esti zero. Pasul 2 sa te alimentezi si sa te misti. Restul vine de la sine odata ce ai rezolvat primele doua.

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Jesus Christ!
Se poate ca la întrebările în care chiar apare și "God" să răspundă doar cei care cred în God?! laughing)
Nu mă luați în seamă, dv sunteți TPUașul meu favorit happy dar eu întreb ceva și primesc altceva. Vedeți, așa e toată viața mea, cer ceva și primesc cu totul altceva sau ceva diform de ceea ce am cerut. straight face
Detest viața asta, uneori.
Dar știți ce?! Nici că-mi mai pasă, nu mai știu exact acum câte zile am postat întrebarea, dar deja chiar aseară eram ceva gen "Știi ceva God, atâta timp cât nu mă lași homelless și mi dai casă, masă și-un salariu decent + cireașa de pe tort, dacă aș putea să practic un job din casă, ca să nu mai trebuiască să ies din casă, e ok. E chiar al dracului de ok. Restul chiar nu-mi mai pasă. Poate să moară tot Pământul, chiar nu-mi mai pasă de nimic. straight face

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

In cazul asta, cere ordine. Ca ti-o faci singura sau ti-o face barbosul suprem, nu conteaza. Important e rezultatul. Crezi ca eu daca ajut pe cineva cu ceva, iar cineva-ul ala e normal la cap, ii pasa ca am facut-o sperind la un loc in rai sau pentru serotonina generata de actiunea asta?

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Hmm, asta cu ordinea, nu ziceți rău, să știți... nu prea mai știu nimic de viața mea. Nu mai știu când e zi, când e noapte când e oră de aia sau de aia. E chiar un total haos, dar dacă-mi reiau jobul, va fi un program făcut după job, sper. Și voi reveni la un oarece normal, sper.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Fudge the job. Programul trebuie sa ti-l faci si sa il respecti tu, nu sa te mulezi dupa un nenorocit de job.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai incerci lucruri si vezi care te atrage cel mai mult. Incearca orice hobby sau activitate cunosti sau ai citit despre ea. Mergi la dating-uri si vezi cine te atrage mai mult... Nu exista o anumita reteta de succes in asta. Pur si simplu le incerci pe toate si alegi la urma ce iti place.