| Andr3i1234 a întrebat:

Intrebare pentru cei care nu sunt moldoveni: Ce parere aveti despre dialectul moldovenesc (din Romania)? E adevarat ca pentru voi suna urat accentul moldovenilor? Chiar sunt curios happy

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Suna comic mai ales garcea cand vb ca un moldovean, lb romana nu are dialecte care sa se diferentieze mult de lb gramaticala, in Germania sunt dialecte care sunt total diferite fata de lb gramaticala nu vb de pronuntie nu, cuvinte complet diferite

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In Ro nu exista dialecte, cel mult regionalisme.

| justanotheruser99 a răspuns:

Mie imi place. Nu suna urat, e doar mai pronuntat.
Dar tu! Ai accent? De aceea întrebi?

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu e propriu zis un dialect ci un subdialect (grai). Pe mine personal nu ma deranjeza, pronuntia seamana oarecum cu portugheza braziliana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine, personal, suna urat. mi se pare prea dulce dar nu intr-un sens bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il ador, si mereu am avut prieteni din moldova si imi place maxim sa-i enervez pntru ca le iese accentul ala pur la iveala rolling on the floor

| KenWooD123 a răspuns:

Nu suna deloc urat.