| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu ce sa mai fac și vreau sa va cer niște sfaturi.

M-am saturat de familia mea, sunt amenințată foarte des cu bătaia chiar dacă nu fac nimic, fratele meu chiar da, odata m-a bătut pana am urinat pe mine și tot el râdea, mama mi-a tras odată un pumn în nas și mi-a curs sânge și tatăl meu ma amenință că mă bate la curul gol și totuși n-are și el pic de rușine? Sunt fiica-sa și el vrea sa o dezbrace și sa o bata la curul gol. Într-o seara parintii mei erau beți și îmi plăcea când ma alergau prin casa(adică ne jucam) și când tata m-a prins mama a început sa rada și să-l încurajeze sa îmi dea pantalonii jos și sa îmi dea palme, întreba "ai ma curaj?" etc și efectiv aveți idee cât de aiurea ma simțeam? Mai și filma, dar la cât de mult m-am enervat în momentul ala am început sa ma zbat și sa dau cu picioarele cât de mult puteam ca să nu ajungă la pantalonii mei și s-au potolit.

Într-o zi am ieșit în curte după ce am avut o cearta cu ei și când am întrat înapoi nici bine n-am apucat sa fac câțiva pași și tata m-a dat afara din casa și am stat în curte, în picioarele goale fără șosete, papuci sau alte chestii, în hanorac și pantaloni scurti iarna, la -6 grade cred și când ma apropiam de ușă venea cu paletă de turtit muște ca să ma bata cu ea. Cred ca am stat vreo 40 de minute asa afara.

Acum nu mi se mai pare o problema ca părinții mei consuma constant alcool doar ca e aiurea sa știi ca aproape zilnic părinții tăi sunt beți sau ca maica-ta se duce de cel puțin 3-4 ori la magazin ca să cumpere bere, într-o zi a și luat-o vânzătoarea la mișto, i-a zis "acum câte va dau?" ea "acum 3 ca au mai venit" ea "aa sunteți mai mulți?" deşi ea bea singura toate berile pe care le cumpăra, știu ca vânzătoarea nu ar trebui sa aibă treaba cu clienții adică trebuie doar sa vândă și atât dar pe bune, atât de multă bere cumpăra și când o rog sa se ducă și sa-mi cumpere ceva îmi zice ca n-are chef sau bani.

I-am zis sa îmi dea aprobare la salon ca să îmi fac septum și mi-a zis ca o sa îmi dea "maine", au trecut câteva zile și nu mi-a zis sau dat ceva de aprobare și când o întrebam când îmi da ma ignora asa ca i-am zis ca dacă nu îmi da aprobare la salon oricum o sa-mi fac singura și la fel, ma ignora asa ca aseară mi-am făcut septum cu un ac de siguranță gros, promit ca a fost totul steril și am avut grija cu igiena, sunt mai mult decât sigura ca nu o sa se infecteze, mi-am mai făcut încă 2 gauri și nu s-au infectat dar cele făcute la salon da, asa, când a văzut a început sa ma întrebe cum, dacă nu m-a durut ca dacă se infectează o sa fie grav, m-a întrebat cine mi-a zis ca pot, ca trebuia sa mi-l fac la un specialist dar râdea, era plăcut surprinsa și acum vreo 2 ore când eram afara m-a sunat și mi-a zis "în momentul asta vii acasă" eu "de ce?" ea "uite asa ca trebuie" eu "e abia 7" ea "l-am sunat pe frac-tu și i-am zis ce ai făcut și când o sa vina peste 2 săptămâni acasă o sa te rupă cu bătaia" eu "bine, pa". Deci m-am saturat sa fiu în situații de genu și sa fiu amenințată cu bătaia, ce drept are frate-miu să mă bata, adică asa o palma doua nimeni nu zice nu dar ma bate calumea și chiar ma doare.

Ma gândeam sa fug de acasă o perioada ca să se îngrijoreze foarte tare și când ma întorc sa se comporte mai ok cu mine și sa se schimbe sau sa am o tentativa de a ma sinucide adică nu vreau sa ma sinucid dar vreau sa fiu într-o stare destul de grava (fără sa mor) și când îmi revin sa se comporte mult mai bine și sa își dea seama ca au un comportament groaznic cu mine și sa își dea seama ca ăsta a fost motivul, nu știu, ma gândeam sa sar de la etajul 1 sau 2 ca să supraviețuiesc și după sa fie mult mai ok situația din familie. Mereu îmi zic ca stau cu nu știu ce bagabonți dar efectiv în gașca mea sunt și copii de 7-8 ani, pe bune, cum ar putea ei sa ma influențeze? Dau fundă sad

8 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frate-tu ditamai gliganul se bate cu fetițe mici. Vai ce fătălău. Spune-i că dacă e șmecher să se bată cu cineva pe măsura lui nu cu sor-sa ca ultimul fătălău. Ce jalnic... Are probleme mintale omul, sau îi e rușine că e vai de capul lui și doar fetițe poate să bată. Nu știu ce vârstă ai, dar daca ai 15-16 ani, angajeaza-te, strange bani si fuuuuugi mancand pamantul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am 13...

| UnDiavol a răspuns:

Nu te arunca de la niciun geamă stai cuminte nu face Așa iasmina Asa ceva nu este normla nici bine evitai mergi afară in parc plimbate și evitai

| Iasminamaryia a răspuns (pentru UnDiavol):

Asta încerc mereu, am uitat sa zic 2 faze aiurea rău de tot. Într-o zi am vrut sa fac o prajitura super rapid de făcut și fratele meu a început să-mi ordone "nu faci nimic, fa te bat, fa vezi ca vin acasă și te bat dacă faci, nu faci nimic acum" și mi-a tras o palma de am văzut purici albi și negrii, sau într-o zi eram la masa cu mama și iubita lui frate miu și o ignoram pe mama și a început sa ma bata de față cu iubita lui frate-miu pentru ca o ignoram. Crede-mă, dacă ii ignor nu o sa rezolv nimic, mai tare o să-i enervez și dacă ma mai tratează ca o javra chiar voi lua masuri în privința asta, deocamdată nu știu ce sa fac dar tot mi se pare cea mai buna metoda sa sar de la etaj dar nu de foarte sus pentru ca nu vreau sa mor, vreau sa îmi trăiesc viata in continuare dar din cauza lor nici copilărie nu o sa mai am pentru ca nu o sa ma mai lase sa ies cu "bagabontii" aia

| UnDiavol a răspuns (pentru Iasminamaryia):

Uite nu face așa ceva bine nu este normla nu te arunca de nica ieri iei sunt foarte nu știu cum sa zic este familia ta numi permită săi jignesc nu am niciun drept tot ce pot zice este sa stai departe de ei nu sunt normali chiar îmi pare sincer rău ca duci o asemenea viața am citit totul foarte atente mai lasă fără cuvinte

| CristianaCrss a răspuns (pentru UnDiavol):

Și asta nu e tot...

| dragosss127 a răspuns:

Buna Iasmina, daca nu te deranjează aș vrea să am o conversație privată cu tine (un dialog fiindcă nu pot sa aflu, spun prea multe într-un monolog) Daca vrei, putem sa vorbim pe chatul TPU sau Instagram sau oriunde vrei tu. Vorbind doar eu nu pot sa ajut mai deloc