| MistarGoGu a întrebat:

Parerea voastră despre comunitatea chineză din Romania? Consumati produse / mâncare din restaurantele / magazinele lor? Ceva interacțiune mai multa cu ei? Aveti vecini? Considerati ca aduc un beneficiu societatii romanesti prin cultura lor?

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Singura mea interactiune relevanta cu ei este ca in fata Facultatii de Litere din Cluj-Napoca exista un restaurant micut (3 mese, efectiv) al unei femei din China, unde am mancat printre cele mai bune neobisnuite mese din viata mea. Cand spun "vinete picante cu orez" poate nu suna apetisant, dar doar cand ma gandesc la asta ma ia foamea laughing

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

NU contează nația din care faci parte ci să fii OM oriunde te-ai afla.Să dovedești că-ți folosești creierul și judeci nu să fii mai rău decât un animal.Cum noi ne stabilim în alte țări nu văd o problemă faptul că ei sau alții vin la noi. TOT ceea ce contrază e să-și vadă de treaba lor să-și câștige pâinea cinstit, sau dacă-s în vacanță să nu facă rău nimănui, să trateze cum la rândul lor vor să fie tratați.

| Standt a răspuns:

La noi sunt 2 magazine mari cu multe maruntisuri de proasta calitate. Chiar pute rau tot sinteticul de acolo. Altii nu vad prin oras. Insa mai este un fast food cu mancare chinezeasca. Zilnic e rand mare acolo. Chiar ma gandeam sa fac o poza sa arat ca e... ca pe vremea "aia". Am luat si eu o data ceva de la ei. Nu pot spune ca era rea. Nici buna sa te dea pe spate. Dar nici nu merita pretul ala mare. Cred mai degraba ca tinerii care stau la coada sunt lenesi sau nu stiu sa faca mancare.

| MistarGoGu explică:

Recunosc ca au o cultura vasta in medicina, acupunctură si alte chestii " naturiste ". La mâncare nu m-am băgat!
Cred ca o singura data am intrat in Dragonul Rosu parca asa se numeste in Bucuresti acum multi ani peste 10m cred!

| anonimulll12345 a răspuns:

Daca ii sa cumpar o haina care nu e de firma decat magazinele mici private mai bine prefer cele Chinezesti, mai bune la pret si calitate