| Elseve12 a întrebat:

Pentru cei mai în vârstă:
Era mai frumoasa viața acum 30, 40 de ani?
De multe ori mă întreb dacă era mai frumos sa ai 20 de ani in anii '80, '90 decât în perioada asta cu toată tehnologia asta

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Viata este frumoasa la orice varsta, mai ales daca esti o persoana fericita si echilibrata, fiindca iti poate crea singura orice iti place, iar daca faci ceea ce ai de facut cu drag si dedicatie iar acasa te asteapta o familie fericita, atucni nu ai nevoie de altceva pentru a fii un om fericit.

Cred ca viata era mult mai frumoasa acum 30-40 de ani, mai putina rautate, mai mult respect si politete, mai mult bun simt, total incomparabil cu ce este in ziua de azi, in special cu tinerii care nu mai sunt educati dar au pretentii fara nici o justificare.

| dullcat a răspuns:

Aproape toata lumea iti va raspunde afirmativ, deoarece pe masura ce avansezi in varsta nu mai poti separa filtrul nostalgic de nicio amintire, asadar e imposibil ca cineva sa iti raspunda ca tineretea le-a fost groaznica.Va exista mereu un dor pentru acei ani in care nu ai asa multe griji, esti sanatos, capabil de orice si asa mai departe, spre deosebire de batranete, indiferent de perioada in care au trait.Asta poate fi explicatia pentru multi oameni care tanjesc dupa comunism, de exemplu, implicit dupa tinerete, nu neaparat dupa regim in sine.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca erau așa frumoase tinerețile în comunism, e clar.
E doar o iluzie chestia cu trecutul, însă dacă ai trai din nou trecutul, garantez eu că nu ar fi wow.

| LisaJulie a răspuns:

Mama îmi vorbea despre anii 90 de multe ori, când copiii erau mulți și se jucau afara, cand multe zone rurale aveau industrie și unele mai aveau și restaurante sau localuri și totul era ieftin! De asemenea femeile arătau mai feminin, se îmbrăcau mai mult în rochii

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Acum este o liniste " mormantala " prin jurul blocurilor! Mai auzeai un țipăt de copil, o înjurătură de vecin stresat de batutul mingii acum " mormânt "! Toți cu ochii beliti pe TikTok sa vadă influenceri de carton care fac reclame la chinezarii sau alte tampenii!

| MistarGoGu a răspuns:

Anii 80 in Romania? Nu cred ca ti-ai dori! Anii 70 ' au fost mai o.k dar dupa 85 -86 a inceput nebuneala rau de tot mai ales cu partea alimentara si căldură in case!
Anii 90 " o " Jungla " in care cei cu bani si relații din timpul comunismului au clădit imperii!
Depinde acum de perceptia fiecarui om!
Tehnologia este buna daca o folosesti in scop creativ *( faci muzica, editare foto / video, programare .....etc ) sau in afaceri, marketing, studiat diverse chestii altfel PIERDERE de timp!

| Madaxo97 a răspuns:

Nu sunt chiar asa in vârstă, am 27 ani, dar pot sa îți spun ca am avut cea mai frumoasa copilărie in anii 2000, 2010, pana sa apara nebunia asta cu tehnologia, cel puțin asa percepeam eu chiar si copil fiind, imi închipui ca având 20, 30 ani in anii 2000 era si mai mișto, era altfel relaționarea, socializarea, mersul la discoteca, fără telefoane smart sa stai numai cu ochii in ele, oamenii se bucurau altfel unii de alții, de natură. Eu cred ca era mult mai frumos înainte, tehnologia este si utilă pe o parte, nu zic nu, dar a si stricat foarte mult, mai ales rețelele sociale.