pupimik
| pupimik a întrebat:

Povestea TPU
by pupimik

De mai putin de un an... s-a infiintat site-ul TPU. A fost creat in scopuri caritabile...in ideea de a ajuta oamenii sa isi rezolve anumite probleme prin sfaturile date de utilizatorii site-ului.
Primii utilizatori au fost persoane ce dadeau raspunsuri pe masura intrebarilor.Intre timp adminii s-au gandit sa le ofere utilizatorilor mici posibilitati de comunicare intre ei.Atunci a aparut pe TPU posibilitatea de a trimite mesaje private.Atunci lumea a inceput sa socializeze in privat...si implicit. s-au format mici bisericute.
Pentru a da un imbold utilizatorilor sa raspunda intrebarilor postate pe site.pe langa punctele ce li se ofereau...adminii s-au gandit sa implementeze un "program" numit "expert TPU". Utilizatorii ce erau activi si dadeau raspunsuri folositoare s-au trezit cu poza incadrata in portocaliu.Erau asortati.Erau putini.Erau oameni in regula.
In urma unor discutii in contradictoriu... unii dintre ei au considerat ca e mai bine sa se retraga (din pacate).
Pe zi ce trecea.comunitatea crestea.Pe masura ce crestea...media varstei utilizatorilor...scadea.La fel si raspunsurile ce urmareau scopul site-ului.
Pe masura trecerii timpului...site-ul a devenit din ce in ce mai comercial.Momentul in care eu am inceput sa banuiesc chestia asta a fost atunci cand adminii aduceau "vedete" ce raspundeau intrebarilor.Acum.sunt sigura ca a devenit unul dintre site-urile comerciale(gen forum).
Revenind la statutul de expert... tin sa precizez faptul ca o gramada de utilizatori au inceput sa fie activi...doar din dorinta de a atinge cadranul portocaliu (cu toate ca niciunul nu recunoaste chestia asta). Au inceput comentariile impotriva expertilor..."ca cum adica sunt ei experti...ca ca ce chestie sunt ei experti...de ce sunt ei mai cu mot?".
Unii utilizatori cu vechime si cu greutate pe site.au inceput sa posteze din ce in ce mai rar.vazand in ce directie se indreapta comunitatea.
Stand...si reflectand... ajung la concluzia ca TPU nu va reveni niciodata la ceea ce a fost odata...pentru ca mai nou nu se promoveaza omul inteligent ce are ceva de spus...ci omul plictisit cu gura mare.

Ma bucur ca am cunoscut oameni de valoare pe TPU...cu care mi-ar facea placere sa stau la o cafea ori un pahar de. vorba happy
Inca refuz ca cred ca TPU a devenit un "forum modern". Inca ma mint frumos.
Inca imi place sa cred ca oamenii ce intra pe site au cei 7 ani de acasa.Nu-mi mai place TPU pentru ca incepe sa tinda spre penibil.Nu-mi mai place ca utilizatorii se ascund dupa cuvantul "plictiseala" cand posteaza intrebari ce nu-si au rostul.Nu-mi mai place ca pe site totul e lua in gluma si la misto.Nu-mi mai place ca anumiti utilizatori s-au simtit obligati sa plece de pe site...nemaigasindu-si locul printre subiectele si intrebarile postate de comunitate.
Nu-mi mai place faptul ca de multe ori intru cu chef pe TPU.si imi piere acel chef din momentul in care vad prima pagina.Nu nu ma refer la design-ul site-ului.
Sper ca intr-o buna zi...totul sa revina la normal.Defapt...care e normalul? Normalul se schimba de la saptamana la saptamana.
Intrebarile urmeaza o anumita moda. Moda Hannah Montana si Demi Levato incepe sa piara. A venit moda iubirilor. E frumos si bine sa iubesti. E frumos si bine sa declari iubirea.Insa e penibil sa exagerezi.Si mult mai penibil cand e vorba de ceva virtual.
In ziua de azi..."te iubesc" nu mai are valoare.Incepe sa devina o banalitate aruncata la nimereala.
Cunosc persoane ce intr-adevar au ajuns sa se iubeasca pe site.Persoanele respective de ce nu au postat o gramada de intrebari cersind cuvinte aruncate aiurea?

Urasc faptul ca mai nou se dau raspunsurile pe care persoana ce a postat intrebarea se asteapta sa le primeasca. Urasc ipocrizia la fel de mult cum urasc cuvintele aruncate doar pentru ca suna frumos si doar pentru a parea sociabil.

Inca mai sper ca vom reveni la TPU-ul pe care l-am avut odata. Oare sper degeaba?

8 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mda... te inteleg... si eu am avut aceeasi dezamagire... Am inteles ca a devenit ceva comercial... dar imi place sa cred ca poate fi ok... Inca mai stau... Mai astept o minune. Poate se va schimba... Sau poate nu...
E aiurea... au plecat oameni de valoare... Imi aduc aminte de alessa... Era cea mai tare de pe site la un moment dat... A fost jignita, s-a retras... Imi amintesc de Bula care dadea la un moment dat niste raspunsuri geniale... Am fost... Toti Pentru Unu... Acum... au aparut foarte multe conflicte... divergente... oameni care se plictisesc... trist - dar adevarat... Asteptam o zi cu soare!

| Elly4all a răspuns:

Sincera sa fiu ai mare dreptate, unele persone exagereaza punanad intrebari penibile doar pentru a se afla in traba, dar noi nu prea avem ce face nu putem da afara de pe site mai multe de o jumatate din utilizatori pentru ca nu stiu cum sa se comporte si cum sa nu mai ia site'ul in ras, recunosc ma amuza intrebarile stupide dar ma si intristeaza, cand am venit pe site nu era asa de populat de intrebari fara rost, imi placea si inca imi mai place dar nu 100% cum imi placea la inceput, sincer nu cred ca se vor schimba in timp prea multe lucruri pe aici, ''premiile'' date cum ar fi : epert TPU, au impins anumite persoane la interes, imi pare rau si regre dar nu avem ce sa schimbam mai mult.sa speram ca nu vor mai aparea anumite persoane pe site care isi fac aparitia cu intrebari ne'la locul lor.happy
App foarte bine punctata si editata intrebarea din toate punctele de vederewinking

| Haydee a răspuns:

Cuvintele tale chiar m-am uimitbig grin
Credeam ca e din nou o poveste care ma adormeyawn
Dar stii ce? Tu chiar ai dreptate...
Pe site ar trebui postate intrebari intelingente, nu intrebari puse din plictisealasad
Am observat ca multi au inceput sa "cerseasca" intrebari inteligente!
Sunt de aceeasi parere cu tinebig grin
Site-ul acesta ar trebui sa se schimbe...in bine!

| Criiss16 a răspuns:

Da ai dreptate.Totul s-a schimbat si asta doar in cateva luni.Cred ca da, speri degeaba.Si mie mi-ar placea si fie ca acum cateva luni.Acum sunt atatea intrebari fara rost.Nu se stie niciodata. Poate TPU o sa devina la normal!happy

| cLaudYu a răspuns:

Cand am intrat eu pe TPU in 18 iulie nu era ca acum.straight face

| SenZoru a răspuns:

laughing mda... pentru inceput vreau sa subliniez faptul ca pentru mine personal o singura propozitie din ceea ce ai scris mai sus intr-adevar m-a impresionat si acea propozitie pot spune cu exactitate si sinceritate ca inglobeaza multe "aspecte" importante din viata fiecarei fiinte umane. referitor la problema forum ului mi se pare corect ceea ce ai zis, insa nu consider ca problema asta ar trebui sa ne preocupe pe noi, simpli utilizator, ma rog... tu, expert TPU. Orice comunitate e formata din oameni de toate spetele, oriunde ne-am afla, intr-un bloc, intr-un club, intr-o biserica, cu siguranta vor exista persoane, chiar foarte multe care nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu noi. binenteles, sper sa nu mi se ia asta drept o aroganta cum ca eu as fi ingamfat, etc. eu te felicit ca ai putut sa ajungi la concluzia, ba mai mult sa o "exteriozezi". astept sa mi rasp la ce propozitie m-am referit. tongue cius pupimikk.winking

| paperplane a răspuns:

Eu iti tin pumnii!
st membru TPU de cateva zile si a inceput sa mi placa pentru ca gasesc chestii interesante...si multe altele stii si u pentru ca s tie ti place. dar din pacate ai dreptate...multe persoane publicheaza intrebari fara sens sau si raspunsuri... fara sa mai controleze odata si sa editeze din nou!
bafta in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intreabrea! happy cu cat mai popular cu atat mai multa ipocrizie!