| anonim_4396 a întrebat:

PS: Spun de pe acum că știu să caut pe net toate informațiile, însă vreau păreri personale!
Salut!
Voi ce părere aveți despre istoria noastră?
1. Care e toată faza cu Ungaria? De ce tot spun că sunt primii cu toate că se știe clar că noi deja fusesem acolo înainte?
2. De ce Moldova (o parte) nu ar vrea unirea cu noi? Adică pe bune... ce văd atât de bine în a fi singuri? (Personal aș vota pentru unire)
3. Ce credeți despre limba noastră? Cât de veche este, din ce se trage și cât de grea vi se pare?
4. Credeți că noi ca și popor avem multe secrete ascunse în spate, mai speciale față de alte popoare? (Spre exemplu cum se zicea o dată că latina se trage din română și nu invers).
5. La faza asta nu prea știu: Explicați-mi puțin care e faza cu România de dinainte să fie România (daci, romani și cum ne tragem din ei).
Sper că nu am supărat pe nimeni cu întrebările astea, însă sunt de părere că Transilvania a fost mereu a României, la fel ca și Basarabia.
Seară frumoasă!

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

1. Se mint singuri ca au fost primii, si asta pentru ca le e ciuda ca din ditamai teritoriul pe care l-au avut acum sunt o natiune cat jumatate din Tiganiada-Română.
2. Propaganda transnistriana + implicarea ilegala a Rusiei
3. Nu stiu exact vechimea dar cred ca are undeva la 1000-1500 de ani, iar pe parcusul acestui timp a suferit multe modificari. Originea e latina + influenta slava si turca. E grea, cred ca e printre cele mai grele din lume, si asta din cauza conjugarilor care se manifesta la mai multe parti de vorbire intr-o mare diversitate.
4. Secrete au orice popor, mai ales acum cu coruptia asta.
5. Pai inainte de Romania o fost Regatul Dac. Pe atunci Imperiul Roman era intr-o criza economica si vazand cat de bine o duc si ce resurse bogate au dacii, s-au gandit sa ii atace si sa ii romanizeze. Acestia s-au inmultit cu dacii iar copiii lor auzind ba latina, ba limba dacilor (e discutabil ce limba vorbeau), au combinat-o rezultand limba romana. Cel putin asa spune cea mai acceptata teorie.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru CIaudiu):

Mulțumesc de raspunsuri!

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Tezaurul de la Pietroasa e secret și pentru Româniahee hee
Nașpa dacă nu știi sa cauți pe gugăl sau nu ești atent la orele de istorie din clasa a 4a, a 8a și a 12a.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Catrice):

Am specificat mai sus ca stiu sa caut, voiam doar *Păreri Personale*
Istoria poate fi percepută diferit de toți.

| Cretinul112 a răspuns:

1. Romanii au fost primii in Ardeal. E o prostie ce zic ungurii.
2. Majoritatea moldovenilor doresc unirea cu Romania.
3. O limba ca oricare alta,***. Traca+latina+slava+alte influente.
4. Mda, din cauza faptului ca avem istorici prosti si un guvern dezinteresat. Si latina se trage din limba traca, nu din romana.
5. Traci*