| raMLesS a întrebat:

Salut, ieri dimineata a fost prima oara cand m-am confruntat cu paralizia in somn, deci find prima mea experienta, a fost foarte ciudat, nu puteam sa ma misc, imi era foarte frica, deci o frica iesita din comun si nu inteleg de ce, deci ca sa va explic si sa intelegeti mai bine prin ce treceam... Imaginati-va sa fiti in sufragerie la voi, iar in dormitor sa aveti o turma de lei si usa sa fie deschisa Voi ca sa scapati din acea situatie trebuia doar sa va relaxati si sa asteptati cateva zeci de secunde, chiar daca auzeati tot felul de sunete...
sau un alt exemplu:
Va duceti in sufragerie sa va uitati la perete, cum face orice om normal iar apoi intra cineva pe geamul de la dormitor si usa e larg deschisa, ii auzi cum cotrobaie, busesc si trantesc, iar tu sa fii cu spatele la ei, fara de a te putea intoarce, si ca sa scapi trebuie doar sa astepti... exact asa e si paralizia.

Azi dimineata la ora 5, in timp ce visam am devenit lucid si find ca am realizat ca visez, in loc sa profit de asta, am ales sa deschid ochii si sa ma trezesc, si TADAM Din nou acea senzatie de panica, de data asta a trecut cred ca dupa un minut, in acel minut simteam tot felul de prezente in jurul meu, si stiu ca au fost doar halucinatii...
Iar azi, de fapt acum vreo 15 minute, am experimentat iar acest fenomen, si am vrut intentionat sa fac asta pentru ca am inteles cum functioneaza.
Deci visam si cand realizam ca visez, m-am trezit intentionat, si iar am paralizat Doar ca de data asta chiar mi-a facut placere, acea frica era prezenta, stiam ca asa functioneaza paralizia, dar ca sa imi revin am inceput sa cant melodiile lui Cheloo prin capul meu dupa vreo 20 de secunde simteam cum capacitatea de a ma misca revine, iar apoi puteam sa ma culc linistit la loc, doar ca am vrut sa va povestesc si voua big grin
Am auzit ca exista oameni care se confrunta cu aceasta problema de ani intregi si nu stiu cum sa mai scape de ea, eu am reusit sa controlez chestia asta in 2 zile, dupa doar 3 experiente, ba chiar acum pot avea vise lucide si sa fac ce vreau in mintea mea... asta inseamna ca sunt un geniu? Un maestru al controlului?
Un razboinic Shaolin?
Sau doar un paralizat?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cata... imaginatie laughing
Cred ca ai prea multe temeri si inca nestiute in lumea asta, incat mintea ta nascoceste idei de-a dreptul... neasteptate.
Da, da esti.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stiu cum este, ciudat

| LoveSleep a răspuns:

Vezi ce pățești dacă faci mișto de religie și de Dumnezeu?

| RainmakerX a răspuns:

Nu stiu ce esti dar vreau si eu laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Esti tare, Coane Spirache. O sa-l vezi tu pe Dracu imbracat nemteste, cu aghiazma intr-o mana si cu 2 gagici pe piciorul stang! laughing Dar asta doar atunci cand vei reusi sa-ti pastrezi starea de veghe pe tot parcursul trecerii de la Veghea-fireasca, La somnul constient pe care il poti controla, ca scenariu al actiunilor din visul in starea de veghe.winking tongue laughing EsTi Pe DrUmUl CeL bUnwinking laughing

| raMLesS explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Aseara inainte de paralizie am visat ca alerg pe camp... Deci mintea mea a luat-o pe aratură laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru raMLesS):

Daca in mana aveai un toiag, precum Moise: se poate spune ca bateai campii!?winking laughing laughing laughing