| anonim_4396 a întrebat:

De ce ii se spune lui Dan Voiculescu "Motanul Felix"?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

"felix" provine de la numele de cod sub care, pe timpul lui Ceausescu, Voiculescu isi turna la Securitate rude, prieteni, colegi, vecini --- vezi articolul :http://www.hotnews.ro/......cabila.htm

'motan" este apelativul pe care i l-a atribuit Basescu care, in interventiile sale, il numea pe Voiculescu "motanul Felix". Pe buna dreptate, zic eu, tot asa cum, prea bine, i se potrivea si lui Ponta apelativul de "pisicut"!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voiculescu este numit,, Motanul Felix,, deoarece era siret. Voiculescu a inselat o gramada de de oameni.Asa si-a facut el ditamai vilele si altele.A furat multe lucruri la viata lui.Se poate l:ua de mana cu Pontulica. big grin

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahaha ce raspuns de 2 lei

Felix era numele de cod cand colabora cu securitatea

| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Daca iti taie calea o pisica neagra vei fi urmarit de ghinion.
Daca iti taie calea Motanul Felix, vei fi urmarit si turnat.