| MistarGoGu a întrebat:

Suntem OARE pregatiti sa lăsăm tineri de 17 ani sa conducă chiar cu un însoțitor? Statistica accidentelor in care sunt implicați tineri între 18 -22 NE CAM Contrazice!
Deschidem larg cutia Pandorei?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scurt si la obiect... NU.

| dullcat a răspuns:

Din partea mea ar putea sa ridice varsta la 22.Traficul din orase e infernal destul si fara pustanii care isi iau permisul plus masina ca sa impresioneze pe altii la liceu.Eu adoram sa merg pe jos atat dimineata cat si la amiaza.Pacat ca acum toti vor cu masina.Macar atata sport lejer sa faca, mersul pe jos, ca in rest statisticile nu arata deloc bine.laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Ce mi-e 17, ce mi-e 18, ce mi-e 40 de ani?
Un șofer care este făcut să conducă, va conduce prudent, restul...sunt istorie.
Daca e sa inventam statistici, nici cei trecuți de prima tinerețe nu sunt pregătiți să aibă carnet, unii din ei și, cu toate astea, ii vezi la știrile de la ora 5.
Așa că,cui i se potrivește, foarte bine, cui nu, mai bine alege transportul public, e mai ecologic și mai ieftinwinking

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de mentalitatea tineretului din tara respectiva. In cazul nostru e de ajuns doar sa te uiti in trending-ul de pe Youtube si tiktok ca sa-ti dai seama ca nu suntem pregatiti nici macar la 20 de ani sa permitem tineretului sa conduca.

| Hyperion7 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

20 de ani? Glumești, nu?
Sunt oameni în toată firea care nu au ce căuta la volan, ce pretenții poți avea la un puști de 20 de ani?nail biting

| MistarGoGu explică (pentru Hyperion7):

Las ca si testele psihologice sunt facute cam de MANTUIALA 1 amărât de chestionar cu 30 de intrebari si ti-a pus parafa APT pe foaie! Asta in cazul FERICIT cand nu se da o $paga!

| Hyperion7 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Deci,practic,statul se autosaboteaza...sau nu?
Adică ce-ar mai fi daca toți șoferii ar fi oameni prudenți și sănătoși mintal? Poliția rutieră ar muri de foame.
La noi in tara se merge pe principiul "Rău cu rău, dar mai rău fara rău", observ.

| MistarGoGu explică (pentru Hyperion7):

Relax ca nu se sabotează si nici nu Moare " gaborimea " de foame! Lipsa centura, vorbit la telefon, chestii tehnice la masina *( ITP ), Lipsa trusă, triunghi sau alte alea... daca SE pun serios pe " treaba " intr-un oras mare ca Bucale ar strânge BANI cat sa termine amarata aia de centura! Sa nu mai vorbesc de betivani si drogalai la volan!
DAR sa se si PLATEASCA amenzile alea! Statu e tembel si nu stie sa-i strângă de " cojones " pe rau platnici! Aici e buba!

| Hyperion7 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Unde nu e cap, vai de picioare și ne mai miram de ce suntem aici, in acest punct.
Urat așa

| MistarGoGu explică (pentru Hyperion7):

Ia sa bage amenzi de la 10.000 Lei in sus! Cu plata in maxim 15 zile! Nu plateste? Munca in folosul comunității sau executare silită pe bunuri! Sa vezi cum se " liniștesc bizonii " din trafic! DAR plătit suma întreaga nu pe jumătăți sau sferturi!

| Hyperion7 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Ce-ar mai fi daca am fi ca-n Vest? Ar fi ceva.
Între timp noi ne bucuram de mici și bere gratis, că și așa, toate problemele au dispărut, nu mai avem unde investi banii și îi investim în viitor. Micii de azi, voturile de mâine.
Personal, nu am nicio așteptare din partea statului român și de aia prefer sa îmi bat cat mai puțin capul de el și de birocrația lui big grin

| MistarGoGu explică (pentru Hyperion7):

Plictiseala maxima! Fara ciomageala in trafic, sfinti, rude decedate si organe sexuale aruncate de gura!

| Hyperion7 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Doamne ferește să lipsească astea.
Daca lipsesc, sigur s-au bătut câțiva pe sosea și acum tac că nu știu unde să ascundă cadavrul silly

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MistarGoGu):

Poti sa le bagi si sentinta cu moartea, ca tot ai sa vezi vacari la volan. Eu voiam sa atrag atentia ca noua ca natie ne lipseste mult educatia si disciplina. Comparativ cu celelalte state din UE, avem cele mai mari amenzi raportate la venitul mediu de baza. Si crezi ca asta a facut un bine? Tot dai pe strada de vitezomani, incompetenti, alcoolici si drogati.
Problema in tara noastra este ca nu se face carte. Avem un procent socant de analfabeti functionali si oameni care considera ca realizarea in viata pentru toata lumea, este sa aiba o casa, nevasta si copil. Aproape nimeni nu are o meserie pe care o practica cu drag, toata lumea munceste de frica si colac peste pupaza, tot noi ne spargem in figuri cu haine si alte lucruri de firma pe care oamenii cu adevarat de succes, le considera chestii inutile.

| MistarGoGu explică (pentru StoicAnalysis):

Moartea este prea usoara pentru acei " vacari "! Este si vina sistemului de Justiție amorțit de rutina meseriei! Judecători asa "lejeri " in unele pedepse nu am mai vazut! Legea i-a facut SEMIZEI si le-a urcat tupeul de la glezne la nas! Un dus rece la pielea goală poate ii " trezeste " la realitate!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MistarGoGu):

Da, dar lipsa educatiei si disciplinei i-a adus aici. Nu exista inteligenti disciplinati pe lumea asta care sa faca greselile ce le vezi tu la acesti oameni incompetenti. Multa lume inapta si batuta in cap nu intelege de conceptul de "dar din dar se face rai" sau de " ce semeni, aia culegi". E un ciclu vicios de ura si de lacomie care nu poate exista la un om educat si disciplinat.

| Lupică27 a răspuns:

Asta mai lipseste.

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

Depinde si " insotitorul " cum sta cu legislatia rutieră si " tiglele " de pe casa! Daca este unul de tipul Pascu senior *( tatăl drogalaului criminal
) care se fima făcând RALIU cu 150 km/h pe drum public... este JALE!