| Grigoriu_Robert_Marian_1993 a întrebat:

Am venit din franta ( zona rosie ) si la vama in Romania mi-a cerut doar adresa unde locuiesc:
nu mi s-a dat nimic la mana ca decizie de carantinare sau sa semnez ceva, nici nr. de tel nu mia cerut.doar adresa atat
e posibil sa fi scapat de carantina? merci

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa, ca de maine vor veni sa te verifice la acea adresa.
Nepotul meu a fost verificat zi de zi, timp de 14 zile, la diverse ore, ca sa nu poata pleca de acasa.

| Grigoriu_Robert_Marian_1993 explică (pentru Violleta2022):

Dar i-a dat vreo foaie ca decizie a izolarii sau a semnat ceva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Grigoriu_Robert_Marian_1993):

Nu este nevoie de foaie sau semnatura, ci de adresa si eventual un numar de mobil, ca Politia vine acasa si cand deschizi usa te legitimeaza, cerandu-ti sa prezinti buletinul.

| Csaba2020 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tanti asa o fi la canguri la matale in Australia.Noi intelegenm ca te plictisesti, dar nu este obligatoriu sa raspundeti la toate intrebarile.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Csaba2020):

Eu nu vorbesc de Australia ci de Romania, chiar de nepotul meu care s-a intors din Belgia si a fost zilnic verificat de patrula Politiei romane, sa vada daca este acasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ești vaccinat? Daca da nu ai treabă cu carantina

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Gresit. Vaccinatii 10 zile carantina, aia nevaccinati cu test la zi, 14 zile. Ceva de genul. Daca vine din zona rosie, indiferent ca e vaccinat sau nevaccinat, tot trebuie sa se autocarantineze. Ca nu o sa respecte nici dracul asta, partea a doua... https://zbordirect.com/tools/restrictions?country=RO - sau, aparent, vaccinatii nu stau in carantina. Perfect pentru valul 5...

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vaccinatii fac carantina doar daca vin din afara UE

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Pfoai, ce moo1an isi iau aia din UK... bine, teoretic, ca nu respecta nici naiba si nici nu ii trage careva la raspundere.