| AlexDorinel a întrebat:

Prin toate teoriile despre corona virus am găsit-o pe aceasta care spune ca în 2012 niște muncitori au curățat materiile fecale de la lilieci dintr-o pestera din Wuhan. Aceștia s-au infectat si 2 dintre ei au murit, iar virusul a fost trimis intr-un laborator iar în decembrie 2019 a început o pneumonie în Wuhan de la un vânzător de peste de la o taraba si abia în Ianuarie 2020 s-a admis ca este un nou coronavirus asemănător cu cel din 2002.

Eu cred ca aceasta este cea mai valida teorie.
Aceea cu creat în laborator e cam falsa ca nu au cum sa facă oamenii asa ceva.

Voi ce părere aveți?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omule astia consuma carne de liliac de mii de ani si culmea tocmai anul asta a aparut covid, cum naiba, iti spun eu? astia majoritatea au avut covid de asta nici nu fost vocal in schimb hipersensibili planetei adica albi au murit multi pentru ca baga in ei mancare de rahat si sunt dinozauri, de asta e panica pentru ca suntem inferiori planetei, nu vezi si tu cati sensibili sunt

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Oamenii nu au cum să creeze un virus de la A la Z. Dar studiind virusurile în laborator, pot da drumul din neglijență la o tulpină de virus modificată de ei în scop de cercetare, un coronavirus oarecare existent deja. Dar având în vedere precauțiile care se iau, această ipoteză ține de teoria conspirației care tinde să găsească un țap ispășitor, un vinovat.

| Freya1 a răspuns:

Dacă virusul e in fecalele liliecilor inseamna ca ar trebui să fie o chestie solidă, sau daca nu inseamna ca toti lilieci il au si in transporta peste tot.Cum ne-am imbolnavit numai acum?
Ideea e ca intr-adevar exista posibilitatea sa circule o viroza mai greu de tratat, dar nu cred ca este ceva mai special fata de alte viroze.
Cred si inteleg ca e rau sa te imbolnavesti in halul asta, ca suferi ca iti e rau si tot restul si eu de crăciunul trecut am avut o viroza foarte urâtă și am fost de murit.Am avut frisoane groaznice,dureri de mușchi,de cap,greata,tuse,nas înfundat,respiratie greoaie,temperatura mare si nu am mai avut gust până după sărbători.Dar atunci ce sa vezi,nu era anunțat covid, iar daca ma duceam la spital imi spunea ca e gripa si imi dădea paracetamol, ceaiuri pentru raceli, ceva pentru tuse si ma trimitea acasa.
După ce ma mai lăsat pe mine l-a luat pe a meu tot asa, doar ca la el simptomele au fost un pic de tot mai usoare decat ale mele, el cat de cat se mai putea mișca din pat până în bucătărie sa faca un ceai.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cum adica nu au cum sa faca asa ceva in laborator? In ziua de azi se poate orice.
Nu stie nimeni care e adevarul.

| StrongHeart a răspuns:

E doar o teorie. Daca nu te supara intrebarea mea, de ce nu ar avea cum sa faca oamenii asa ceva?

| WhiteLife a răspuns:

Pe langa faptul ca nu ne ajuta cu nimic daca aflam ca virusul a fost creat ori pur si simplu aparut si consider teoriile alstea o mare pierdere de timp, primul lucru care imi sare in ochi este faptul ca virusul nu rezista in afara corpului. Nu se poate tine intr-o cutie petri sau mutat pur si simplu dintr-un laborator in altul ca o simpla bacterie, treaba e mult mai complicata si de atunci si pana acum e cale lunga. Te sfatuies sa cauti mai degraba informatii despre virusuri si modul in care te poti proteja pe tine si pe cei dragi tie, ceva folositor, care sa te ajute. happy Multa sanatate!

| Yuoia a răspuns:

Si din 2012 pana la sfarsitul lui 2019 unde a stat acel virus? Si cum de nu a "murit" intre timp, neavand conditii de viata (corpul uman)?
In plus, iata ce recunosc ei despre virusi proaspeti facuti in laborator: https://stirileprotv.ro/......un-an.html
PROASPAT!

| Balalau95 a răspuns:

Virusul a fost creeat de Trump intr-un laborator din China ca sa castige alegerile dar nu a reusit
https://www.google.com/search?q=america+vote
asa ca dintr-un presedinte imbecil (auzi, sa bagam dezinfectant direct in oameni sa omoram virusul) nazist, rasist, anti-ecologic si... aaaaa... papagal, America o sa aiba un presedinte senil (prezentat pe cineva, in public, ca fiind baiatul lui, care a murit acum cativa ani)

ba nu, stai, era vorba de covid, cui ii pasa de ce a aparut?!?
si nici nu o sa ajute pe nimeni cu nimic daca aflam

Atent ai mai fost la articolul ăla dacă mina aia era în Wuhan.
Numai că era în Yunnan. O altă provincie decât cea în care se află orașul Wuhan (Provincia Hubei).

Ai o părere validă despre subiect, demnă de luat în seamă de către cercetătorii din întreaga lume.

Răspuns utilizator avertizat