| Andreeaa20 a întrebat:

Sora mea are coronavirus si ma gandesc ca il pot lua și eu.
Astăzi am făcut testul si a ieșit negativ.
De obicei la câte zile după ce ai luat virusul, poți face testul covid?
E posibil sa fi luat virusul și sa arate negativ pentru ca e la început?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E foarte posibil.
perioda calculata de incubatie este de 14 zile.
teoretic oricand in cele 14 zile virusul se poate activa.
practic media e de cateva zile 5-6-7.

| Andreeaa20 explică (pentru suntserios):

Ești sigur? dacă am făcut testul in prima zi iese negativ oricum?

| skl95 a răspuns (pentru Andreeaa20):

Salut, Sunserios are dreptate. Nu trebuie facut in prima zi, asteapta si tu macar dar macar o sapt iar apoi vezi rezultatul, de preferat 14 zile.

| suntserios a răspuns (pentru Andreeaa20):

Sunt aproape sigur.
nu cred ca stie nimeni cu exactitate cand se activeaza virusul.
dar cele mai mici sanse sunt in prima zi.

| badpanda a răspuns:

Ideea este ca daca il iei ai imunitate naturala si green pass vreo 6luni.
Daca nu-l iei faci carantina oricum.