Întrebare recomandată | Eliva a întrebat:

Am 26 de ani si de 4 luni am o semi relatie sau nu stiu cum s-o numesc cu un barbat de 32. El e pilot la o linie comerciala. E chipeș, inteligent si mi s-a parut si foarte interesant prin prisma jobului. E ceva mai special. Ne vedem cand poate el, de obicei cand are liber, sta cateva zile. A inceput ca sex si nimic mai mult. Dar apoi cred ca relatia a evoluat. A pus si poze cu noi pe story, ultima data cand ne-am vazut.

Dar in ultima luna e tot mai schimbat. Tipa la mine din nimic. M-am dus la hotelul unde era el cazat si in mijlocul noptii m-am dus la baie. Poate am inchis usa prea tare, l-am trezit. Si s-a rastit la mine ca sunt nesimtita, ca el e obosit, ca a avut zbor lung. Si nu s-a oprit acolo. A mai adaugat si ca nu ar trebui sa-l mire ca o vanzatoare nu e in stare sa priceapa ca el are nevoie de somn. Practic m-a umilit pentru faptul ca nu am un job suficient de bun pentru el. Ieri m-am rastit si eu la el si i-am zis ca e un rahat arogant si mi-a lipit o palma de obraz. Atat de tare ca am cazut. Apoi a plecat din camera. Mi-a scris dupa cateva ore ca ii pare rau, ca trebuie sa inteleg ca el e obosit, stresat. I-am zis ca nu mai vreau sa-l vad niciodata.
Acum va mai sta 2 zile in oras. Si a tot insistat sa ne vedem. Am zis ca nu, dar am acceptat, specificand ca ne vedem la mine la lucru, in pauza de masa. S-a simtit ofensat ca nu vreau sa fim singuri, dar a acceptat.
Habar nu am ce vrea sa discute cu mine, evident nu sunt de nivelul lui dupa mintea lui. Dar as vrea eu sa ii zic cateva. Insa nu stiu daca am luat decizia buna, sa ma vad cu el. Si de asta sunt aici. Sa ma vad, sa nu ma vad? Sa trec peste?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa nu treci niciodata peste asa ceva, fiindca azi a tipat si ti-a tras o palma, iar maine te va calca in picioare.
Omul violent isi da arama pe fata si daca a facut-o acum, cand sunteti doar iubiti, cu siguranta o va face si in viitor fara nici un fel de mila sau remuscari.

Eu zic sa-ti cauti unul de nivelul tau si daca se poate sa te iubeasca si sa te respecte, ca asta nu are nimic pentru tine, te trateaza ca pe o prostituata care-i face servicii pe gratis, de aceea isi permite sa tipe la tine si chiar sa te loveasca.

| VoidEternal a răspuns:

Cum se numește linia aia comercială? Imagination Air?

Ce-i asta, "Trădați in dragoste" TPU edition?

Mai deunăzi era cineva care voia o relație cu studentul american care locuia la ea...

What's this sorry ass 50 shades of grey fan fiction wannabe bullcrap?

| Lupică27 a răspuns:

Vad peste tot acelasi lucru, femei care povestesc cat de naspa sunt iubitii lor, si la servici o colega imi povestea cat de naspa e iubitul ei, bai fetelor, femeilor, nu voi ii alegeti? de ce va mira atat?
Cu unul din liga ta, adcia cu un vanzator nu te-ai fi combinat ca era sarakie, e normal sa se comporte asa cu tine cand el e de me venus si tu de pe marte. El e clar superior tie din multe puncte de vedere si nu doar ca e, si arata asta, nici macar nu te respecta un gram.

| Eliva explică (pentru Lupică27):

De ce consideri ca e normal sa se comporte asa doar pentru ca are nivel social mai ridicat ca al meu?

| Lupică27 a răspuns (pentru Eliva):

E normal sa se comporte asa pentru ca nu sti sa ii alegi, tot nu intelegi ce zuc, esti certata cu logica.

| Eliva explică (pentru Lupică27):

De unde stii cu cine am fost combinata in trecut? Si daca e sa zic ceva, faptul ca lucreaza in acest domeniu mi se pare interesant in sine. Nici nu stiu cat castiga un pilot. Da, jobul lui mi s-a parut interesant si atipic, m-a atras din prima, ca era altceva. Nu tinea de bani

| Madaxo97 a răspuns:

Big red flag! Stai departe de el, dacă este violent. Pleacă acum cat poți de la prima palmă, nu mai sta sa o iei si pe a doua si următoarele, pentru ca vor veni, daca mai stai cu el.

| Eliva explică (pentru Madaxo97):

Nu am mai trecut niciodata prin asa ceva. Nici nu am simtit durerea la inceput. Eram intr-un soc total. M-am relaxat cand am auzit usa inchizandu-se, caci am realizat ca nu mai sunt cu el. Primul lucru pe care l-am facut, instinctual, a fost sa ma incui inauntru. Cred ca i-am dat si multa importanta, ca e pilot si blabla. Si de aia a devenit asa arogant. Sau o fi fost mereu. Cred ca niciodata nu voi mai judeca un barbat prin prisma jobului.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Eliva):

Dar nu are treabă durerea fizică produsă de palmă, doare gestul in sine si umilința de 100 de ori mai mult ca acea palmă. Nu vrei sa trăiești toată viata așa, crede-mă, ce daca e pilot? Crezi ca e mai educat sau rafinat? Jobul nu are nicio importanță, si eu cunosc o persoana, care este pompier, prin vecini toată lumea il respectă, il laudă, il saluta, el vorbește frumos, etc, dar in spatele ușilor închise la el acasă cu femeia e un nenorocit, stiu din sursă sigură. Jobul nu contează, pot fi oameni rai, fără milă, in orice domeniu de activitate

| RainbowD a răspuns:

Cred câ deja ți-ai dat singură răspunsul. Dacă un bărbat are curajul să lovească o femeie, îți poți da seama unde s-ar ajunge peste câțiva ani în cazul în care veți întemeia o familie?
Eu zic să cauți pe altcineva, ai primit destule semnale negative din partea lui.

| Anonim240 a răspuns:

Dacă te impaci cu el, ți-o faci cu mâna ta, treaba ta

| WilliamQoilung2024 a răspuns:

Ce numești tu relație... De fapt nu este.
El, prin aroganța lui, nu merită să fie în vreo relație cu cineva.
Dacă insistă să fie cu tine... Îl interesează fix organul dintre picioarele tale.
Dacă vrei să fii salteaua lui... Foarte bine.
Așa zise relații, care încep cu finalul, adică mai întâi cu sexul... Sunt de fapt instincte primare.
Pentru că te-ai oferit, fără să facă nici un efort sau să îți arate și ceva sentimente, nu ești pentru el decât o "alta"...

| Selu800 a răspuns:

Acceptarea ta poate duce catre toleranța la scăpări de furie toleranta pe care o vrea el si mai poate duce la dependenta ta fata de unu care isi cere scuze de fiecare data foarte frumos. Este un joc inconștient de cele mai multe ori care duce la abuzuri. Unele femei au crescut cu violența domestică si o caută apoi în relațiile lor. Este un lanț al slăbiciunilor care trebuie întrerupt conștient.

| MorosanuAlina a răspuns:

Daca e vorba de acel pilot care face si zboruri private in București, vezi ca are multe care le duce la hotel, recent a filtrat cu verisoara mea si a devenit agresiv verbal si ea a plecat instant, ai mare grija ca in afara ca e un golan, e si toxic daca tu alegi situația financiara a lui si nu cantaresti situația ca omul are probleme grave de la o palma ai sa ajungi la știrile protv... cum sa mai si te gandesti daca sa il ierti? Nu. clar nu il meriti in locul tau il dadeam si la politie sa il mai potolește nițel, ai grija ca urmatoarea palma va fi dubla si urmatoarea tripla iar cu toxicitatea lui te va inchide intr-o lume de depresie, axietate..gaseste ti pe cineva sa te iubeasca asa cum esti tu eu nu am luat o palma de la sotul meu in 14 ani despre ce vorbim. iubeste te fetit-o nu te distruge!

| Eliva explică (pentru MorosanuAlina):

Imi pare rau de situatia descrisa. Sper ca e OK verisoara ta.

Nu, eu nu traiesc in Romania, nu vorbim de acelasi caz.