| Lindoro a întrebat:

Am cunoscut o fata incredibila,ma intelegeam perfect cu ea, totul era ideal pana in momentul in care a aflat ca sunt mai mic decat ea cu vreo 5 ani. Dupa ziua aia nu a mai vrut sa mai vorbeasca cu mine,am sunat-o, i-am dat mesaje sa-mi explice ce a patit de nu vrea sa mai auda de mine si nu mi-a dat nicio explicatie.
De ce s-a purtat asa? Care este motivul? Niciodata nu m-am purtat urat cu ea deci de unde asemenea ura fata de mine?
Ce as putea sa fac sa o recuceresc? Mai am vreo sansa?

27 răspunsuri:
| FataOreo a răspuns:

Well, aici depinde de situație.
una e ca tu sa ai 13 ani si ea 18, ea fiind considerata deja adult si tu încă un copil, adolescent, in cazul asta e clar ca nu o sa meargă: un pusti care se pregătește sa dea capacitatea si o tipa care se gândește la un job, o familie etc.
pe de alta parte, daca tu ai 18 si ea 23 sa zicem ca ar fi ok
faza este ca, in prima situație, in niciun caz nu poti fi la fel de matur ca ea, nu ii poti da ce își dorește. nu ar putea decat sa își bată joc de tine, si nu prea cred ca asta e ceea ce iti doresti.
in alta ordine de idei, cred ca ai înțeles greșit. nu simte ura fata de tine, e doar socata, as putea spune, ar putea simți ura fata de propria persoana ca a fost atat de proasta încât sa nu își dea seama ce diferența e intre voi.
eu zic sa lași in urma povestea asta, care nu ar putea avea vreun viitor bun pentru tine. happy

| FataOreo a răspuns:

Ok, acum am citit ca ai 25 si ea 30 laughing) fara suparare dar puteam sa jur ca nu esti major
well in cazul asta, tipa e chiar proasta, nu vad care ar fi problema. sunteți amândoi adulti deci nu se mai pune problema maturității. daca nu e in stare sa întrețina relația voastra, nu te mai chinui tu pentru 2 persoane. ar trebui sa si dea singura seama ca vârsta nu are importantă in cazul vostru. nu da dovada decat de imaturitate.

| Happyjump a răspuns:

Nu te merita, daca nu mai comunica cu tine de cand a aflat ca esti cu 5 ani mai mic inseamna ca e o idioata care o interesează banii, varsta, masina daca ea numai comunica cu tine din aceasta cauza inseamna ca nu te merita, cred ca mai bine ti-ai găsi o fata care te iubeste asa cum iești si n-o interesează vârsta.

| Lindoro explică (pentru Happyjump):

Iti multumesc pentru sustinere! Ma gandeam ca viata este atat de grea si plina de obstacole dar cum te simti atunci cand persoana pe care o iubesti nu-ti este mereu alaturi si nu te intelege? In loc sa fim uniti si sa trecem peste greutatiile vietii ajutandu-ne, din pacate ajungem sa uram persoana pe care ne iubeste neconditionat....in timp apar obstacole mult mai mari decat diferenta de varsta.Ma intreb cum le-am fi trecut pe acelea daca ne-am oprit la 5 ani diferenta?

| Happyjump a răspuns (pentru Lindoro):

Ma bucur ca te-am ajutat, ai dreptate, pana la urma este mai bine ca v-ati despartit mai bine acum decat sa suferi mai mult in viitor din cauza ei, nu uita sa oferi funda celui mai bun raspuns, pa!

Răspuns utilizator avertizat
| RedDeath a răspuns:

Daca s-a comportat asa, inseamna ca a adoptat atitudinea de rusine pentru o posibila relatie cu un baiat mai mic decat ea cu 5 ani.
Multi considera ca femeile sunt ma imature decat barbatii care au aceeasi varsta precum ele. Dar mai sa fie cu 5 ani mai mici? E clar ca nu mai ai nicio sansa cu ea.
Eu personal evit, de asemenea, sa am ca iubit un tip mai mic decat mine.

| Lindoro explică (pentru RedDeath):

Cred ca ai vrut sa spui ca barbatii sunt mai imaturi decat femeile.Tu de ce eviti sa ai un iubit mai mic decat tine? Conteaza asa mult varsta? Sau cum este omul? Am vazut ca multe femei prefera barbati mai batrani chiar si cu 15 ani.Totul se rezuma numai la interese ca banii,masini,vile? Omul in sine mai conteaza? Oare in viata trebuie sa ne ghidam doar dupa niste idei preconcepute,reguli, mereu sa ne pese de ce zic altii? Oare daca ai o anumita varsta asta inseamna ca esti o persoana matura, esti mai inteligent/inteligenta, ca nu o sa minti, ca nu o sa-l faci sa sufere pe cel de langa tine? Un barbat mai in varsta nu o sa fie garantia ca el este perfectiunea.Consider ca fiecare persoana este diferita si merita o sansa.

| VerdeLila a răspuns:

Are prejudecati. Incearca sa vorbesti cu ea fata in fata si sa-i explici ca poti realiza lucruri la fel sau chiar mai mult ca un barbat mai in varsta si ca anii tai nu sunt un impediment in a o iubi.
-ii duci si un buchet de flori-

| Lindoro explică (pentru VerdeLila):

Din moment ce nu-mi mai raspunde la mobil, mesaje nu am cum sa ma intalnesc cu ea fata in fata.Sa-i dau un mesaj mamei ei si sa-i explic toata situatia?

| VerdeLila a răspuns (pentru Lindoro):

Cred ca s-ar supara daca o contactezi pe mama ei. Du-te unde stii ca are activitati.In drum spre munca/ studii. Discutati fata in fata.
Iar daca si atunci te ignora, relatia voastra n-are niciun viitor. In viata intaniti obstacole mai grele decat asa ceva.

| Lindoro explică (pentru VerdeLila):

Stiu ca nu are activitati.A terminat facultatea si cu munca la fel.Ma gandesc ca poate mama ei este mai matura(asa ar trebui) si poate o sa o convinga macar sa ramanem prieteni.