| gossipgirl2432 a întrebat:

Am fost la medicul ginecolog si mi-a prescris ca anticonceptional rigevidon 21 +7, nu mi-a facut analize, m-a intrebat doar daca sufăr de alte afecțiuni etc. Am inteles cum sa le iau, dar n-am inteles de cand incep sa fiu protejata. M-am imbolnavit ieri, ieri am luat prima pastilă, azi am luat-o pe a doua. Dupa cat timp sunt protejată?
Am citit si prospectul si nu e nimic foarte clar.
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prospect: Informaţii pentru utilizator
RIGEVIDON 21+7, 0,030 mg/0, 150 mg, drajeuri
etinilestradiol/levonorgestre
Producatorul medicamentului Rigevidon precizeaza cat se poate de explicit modul in care este indicat si recomanat sa fie folosit :
In cazul in care este folosit pentru prima data aceasta metoda,
Cand se incepe prima cutie,
Daca pana acum, nu a fost folosit niciun fel de contraceptiv oral în timpul ciclurilor menstruale precedente, atunci in acest caz :
1.) Este indicat si recomandat sa folosesti primul drajeu/pastila AC în prima zi a menstruaţiei, fiindca aceasta reprezinta prima zi a ciclului menstrual, ziua in care începe sângerarea menstruală.
-- Pastilele urmeaza sa fie folosite/administrate in ordinea care este indicata de săgeată, folosind cate un drajeu pe zi, pe cat este posibil mereu la aceeasi ora, până când blisterul este gol.
IMPORTANT : Daca prima pastila AC a fost folosita in prima zi, cea de pornire a menstruatiei, in acel caz protectia contraceptiva se instaleaza/incepe chiar din acel moment, adica din prima zi.
2.) Dacă adimistrarea primei pastile AC Rigevidon este începuta din ziua a 2-a, sau in orice alta zi insa NUMAI cel mult pana in a 5-a zi a ciclului menstrual, in acel caz trebuie să fie folosiţa in paralel cu pastila AC şi o altă/o a 2-a metodă contraceptivă, cum este prezervativul, in primele 7 zile de utilizare a pastilelor AC,
SPECIFICARE : Această regulă este valabila si se aplică numai in cazul primului blister/folie folosit. Regula nu se aplica In cazul urmatoarelor folii/blistere cu pastile AC.
Fiindca ai folosit prima pastila AC in prima zi de menstruatie, in acest caz esti protejata garantat din prima zi. Insa multi medici recomanda ca masura de protectie suplimentara ca si in acest caz in primele 7 zile sa fie folosit ori prezervativul, ori ovulele spermicide. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 2 saptamani de luat anticonceptionalul, poti avea sex fara alta protectie.
Pana atunci, foloseste si prezervativul, fiindca risti o sarcina.

| DariaZ a răspuns:

Buna! După 7 zile începi sa fii protejata! Nici mie nu mi-a făcut analiza doctorița mea și mi-a prescris Seasonique. Sunt niște anticoncepționale nou apărute pe piata, cu un procent mai redus de hormoni, care se iau 3 luni continuu și îți vine menstruația tot o data la 3 luni. Acum vezi cum te simți după ce le iei o perioada. Multă sănătate!