| anonim_4396 a întrebat:

Am luat 6 luni Rigevidon, iar acum in urma cu o saptamana am fost la medic si mi s-a recomandat Logest am trecut de prima zi de menstruatie.As putea sa incep Logest cand termin a 7 pastila maro de la anticonceptionalele Rigevidon? Si daca incep asa voi fi protejata din prima zi sau ca necesita un mod contraceptiv suplimentar? astept cat mai multe pareri.Multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca rigevidonul este din cele de 28 de pastile, nu conteaza ca a trecut prima zi a menstrei, dupa a 28-a pastila, poti lua prima pastila de Logest. Esti protejata din prima zi

| Azµre a răspuns (pentru Brigaela):

Da, doar că majoritatea medicilor indică o pauză de cel puțin o lună între schimbul de anticoncepționale. Chiar și pe unele din ele scrie acest lucru. Acum e cu du-te vino...

| Brigaela a răspuns (pentru Azµre):

Nimeni nu recomanda o pauza de o luna, ci de minim 3 (ca sa permiti oavarelor sa isi revina). daca ginecologul i-a permis sa treaca direct de la un contraceptiv la altul, inseamna ca au existat motive

| Azµre a răspuns (pentru Brigaela):

Numai să îi fi specificat să înceapă acum, dar cum o văd pe ea că întreabă cred că nu i-a zis nimic.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

(Azure ) Eu am mers la un control la san (nu este nimic grav) si mi s-a zis sa schimb anticonceptionalele si daca in 3 luni nu se ameloreaza durerea atunci sa fac o pauza de 3 luni dupa aceea sa reiau anticonceptionalele.si am trecut de prima zi de menstruatie de aceea am pus acea intrebare. Brigaela multumesc pentru raspunsul tau.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar consultatie ginecologica si test Papanicolaou ai facut cu ocazia asta? Daca cumva nu, imediat dupa ce se termina sangerarea, programeaza-te pentru ele.