| lexisms a întrebat:

Am si eu o nelamurire...Deci cand m-am dezvirginit nu am sangerat. Am mai facut sex si dupa asta si tot nu am sangerat...
Ce e in neregula? Mai sunt sau nu virgina?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai eşti virgină :(

NU cred că mai eşti virgină nici d.p.d.v. fizic!
Este suficientă o penetrare ce 1-2 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

1. N-ai sangerat fiindca ai himenul elastic. Se mai intampla.
2. Nu mai esti virgina.

| NoName0x0 a răspuns:

Nu e nimic in neregula. Suntem diferite, unele fete sangereaza mai mult, altele mai putin si altele deloc, cum e si in cazul tau si mai sunt alte multe tipuri... Daca durerea s.a transformat in placere acolo, la nivelul vaginului inseamna ca nu mai esti.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Nu e nimic în neregulă, stai liniștită. Sângerarea la primul act sexual se produce din cauza ruperii himenului care este o membrană din zona vaginului pe care o au fetele virgine. Dacă nu ai sângerat înseamnă că himenul tău este elastic, însă chiar dacă nu s-a rupt, nu mai ești virgină pentru că ai avut contact sexual

| b33a a răspuns:

Dezvirginarea e diferita de la fata la fata, la unele fete sangerarea e imediata(in timpul contactului sexual), la alte fete e dupa un alt contact sexual sau la alte fete deloc :* Poti fi linistita ca nu e nimic grav si nu mai esti virgina! Poate primele cateva contacte sexualte dupa primul vor mai fi putin dureroase dar acea durere se va transforma in placere cu timpul :* Bafta :*