| Sucki a întrebat:

Buna, ieri am făcut sex prima data după câteva luni, țin sa menționez ca mi-am început viața sexuală de un an, m-a durut îngrozit de rau și încă ma doare și acum. Oare de ce? Mereu ma doare la început, dar acum m-a durut toată partida sau începe sa ma usture după ceva timp ce as putea face.

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu-i exclus sa ai totusi o infectie incapatanata.
Du-te si fa o analiza de lama, e cel mai sigur. apoi mai scrie-ne.
Te poti spala cu infuzie de galbenele sau musetel, de la Plafar. dar dupa ce ai fost la analize!

| RoCkKiD a răspuns:

Trecand peste eventualele probleme de ordin fiziologic, din cate am citit un numar relativ mare de femei resimt dureri in timpul actului sexual fara vreun motiv aparent. Ar putea sa nu fie din cauza ta.pur si simplu.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca baiatul nu are habar sa te pregateasca inainte sa inceapa penetrarea si partida este facut pe "uscat" de aceea este atat de dureroasa si usturatoare.
Nu mai accepta sex pana nu esti perfect umezita si excitata, ca sa nu te mai usture si sa simti ceva.
Nu toti barbatii sunt asa de lipsiti de tact si educatie, ca asta cu care faci sex, marea majoritate au rabdare cu femeile sa se excite, provocandu-le un orgasm clitoridian, care le umezeste si le produce placere, pentru penetrare.
Un preludiu foarte bun, duce la o partida de sex reusita si placuta de mabele parti.

| Violleta2022 a răspuns:

Durerea si usturimea apar din cauza ca barbatul nu-ti ofera un preludiu satisfacator, ca sa te exciti si umezesti vaginal, asa cum ar fi normal, inainte de sex, ca penisul lui sa alunece suor in vaginul tau, producand placere, nu durere.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat sa te prezinti de urgenta la ginecologie pentru a=ti fi consultata ""pasarica"". Senzatia neplacuta, dureroasa care apare in timpul actului sexual se datoreaza faptului ca mucoasa vaginului este ori insuficient de bine umezita, sau a inflamarii mucoasei probabil din cauza unei infectii. Durerea resimtita în timpul contactului sexual, denumita dispaneurie, poate avea urmari destul de grave asupra starii emotionale, dar şi asupra relatiei ei de cuplu.
Durerilor din timpul sexului pot fi urmarea unei lubrifieri slabe, insuficiente, leziuni ale mucoasei vaginale, vaginism, infectiile vaginale şi inflamatiei. Iar in multe cazuri durerile pot fi urmarea unei afectiuni patologice cum ar fi : boala inflamatorie pelvina, endometrioza, fibroame uterine, chisturi ovariene, probleme la nivelul colului uterin. Fiindca exista atat de multe cauze, trebuie sa fii consultata de un medic ginecolog care sa determine precis cauza si sa-ti prescrie tratamentul adecvat in astfel de situatii. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Probabil ca prietenul tau a fost dur cu pasarica ta. Roaga-l sa fie mai bland cu ea, altadata.

| sofisis a răspuns:

Posibil sa nu fii fost sufficient lubrifiata si de la frecus sa ai senzatia asta.

| Sucki explică (pentru sofisis):

Nu e din cauza asta, ma doare foarte rau

| Necunoscut112 a răspuns:

Erai excitata?

| eugeniu2020 a răspuns:

Ti-a traso bine de tot se pare ca baiatul, a dat in tine ca intr-o vaca!
sau te-a ranit acolo in timpul sexului, sau daca e asa cum zici tu si nu ai facut nimic 1 an dupa inceperea vietii sexuale, probabil s-a ingustat putin si de asta te doare, o sa treaca!

| AMa19 a răspuns:

Buna. Nu conteaza cat timp trece intre datile in care faci sex, din nou nu ai cum sa devi virgina, nu se ingusteaza vaginul sau orice altceva. Cel mai probabil, preludiul nu a fost suficient de lung incat vaginul tau sa se lubrifieze cum trebuie.
Durerea poate sa fie datorita faptului :
- vaginul nu a fost suficient de lubrifiat
- tipul a patruns in tine prea brusc, iar datorita acestui fapt nu i-ai acordat organismului tau timp sa se obisnuiasca ca marimea penisului sau
- ai avut parte de o partida de sex mai salbatica
Insa, daca spui ca simti si usturime, inseamna ca nu ai fost destul de umeda. Asa ca ai grija ca pe viitor sa te bucuri de un preludiu suficient de lung incat vaginul tau sa aiba timp sa se lubrifieze suficient.
Mult succes.