| Greklix a întrebat:

Îmi întârzie menstruația. Acum 18 zile am avut contact sexual cu iubitul meu. Țin sa menționez ca a fost primul contact sexual, în schimb nu mi s-a rupt himenul pentru ca era demult rupt datorita faptului ca practicam sport. În schimb am ovare polichistice. Și se pare ca menstruația mi-a întârziat cu 2 zile în ziua în care am avut contactul. Am folosit prezervativ, nu s-a rupt, plus ca iubitul meu nu și-a dat drumul deoarece nu eram destul de lubrifiata ca să zic asa și s-a oprit. De atunci se pare ca menstruația mi-a mai întârziat încă 18 zile. Mi-e frica. Este vreo posibilitate, oricât de mica sa fi rămas însărcinată. Pentru ca se pare ca menstruația nu apare și după, câteva zile am avut dureri ovariene. Sau poate fi doar motivul ca am ovare polichistice? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat ai ovare polichistice, cel mai probabil ai si ciclu neregulat, ceea ce explica intarzierea.
Ar trebuii sa stii ca, avand ovare polichistice ciclul vien cand vrea el, deci, trebuei sa te protejezi tot timpul, daca nu vrei sa ramai gravida, pentru ca ovulaia si perioada fertila nu se pot calcula sau aproxima.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform descrierii prezentate in aceasta intrebare, se poate aprecia ca atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se fi format si de a exista o sarcina se poate exclude in totalitate. Fiindca ovarele tale sunt afectate de asa numitul sindrom al asa ziselor ovare chistice/polichistice (SOC/SOPC), in astfel de situatii exista posibilitatea ca ovarele pana in prezent sa nici NU fi dezvoltat, maturizat si eliberat un OVUL VIABIL, din care sa se poata forma o sarcina. Daca NU vei urma un tratament adecvat prin care sa se elimine afectiunea anintita, s-ar putea ca intr-un anumit interval de timp de cativa ani, sa devii... sterila partial, temporar, sau chiar definitiv. Multa sanatate!

| Greklix explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc foarte mult de răspuns!

| mihai69 a răspuns:

Gravidă sigur nu eşti.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat si nu a ejaculat nu este posibil sa apara vreo sarcina. Intarzierea de care vorbesti este din cauza problemelor pe care le ai la ovare.

| Andreeush a răspuns:

Ai un ciclu neregulat datorită ovarelor polichistice.
Nu ai cum să fii însărcinată dacă va-ți protejat.