| zElley a întrebat:

la cat timp dupa contactul sexual pot face testul de sarcina? Tin sa mentionez ca in aceeasi zi cu contactul sexual am luat pastila de a 2a zi.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a obtine un rezultat corect, testul de sarcina efectuat acasa pe baza urinei se poate face cel mai repede dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei, sau a sexului in cazul in care acesta a avut loc dupa data de ovulatie. Pentru a nu prelungi atat de mult starea de stres, dupa trecerea a minim 10 zile de la data intretinerii sexului se poate face testul de sarcina pe baza analizei de sange insa numai intr-un laborator de analize medicale. Determinarea hormonului hCG costa in jur de 40 de lei, metoda garanteaza un rezultat corect in proportie de peste 98% si se obtine in 24 de ore.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa pastila de a doua zi testul de sarcina nu prea este eficient. Fiindca adesea sarcinile instalate in ciuda pastilei de a doua zi sunt fie extrauterine, fie mici, cu fat malformat si pot sa nu pozitiveze testul de sarcina (pana cand e prea tarziu). Asadar, pentru femeile care iau pastila de a doua zi este absolut obligatorie o ecografie cu sonda transvaginala efectuata la 5-6 saptamani de la administrare de catre ginecolog (in mod normal, medicul ginecolog care ti-a prescris-o ar fi trebuit as te programeze la aceasta ecografie).

| zElley explică (pentru Brigaela):

Buna,te deranjez si eu cu o intrebare ca am observat ca raspunzi destul de des la categoria aceasta si esti priceputa. Conteaza ca cantitatea in care s-a terminat in mine a fost foarte mare? Sunt sanse mai mari sa raman insarcinata chiar daca am luat pastila imediat? Scuze chiar e prima oara in viata mea cand patesc asa ceva, si chiar daca am 21 de ani am evitat astfel de lucruri. Dar sunt speriata.

| Brigaela a răspuns (pentru zElley):

Nu conteaza absolut deloc cantitatea de sperma. Este absolut suficienta o picatura de sperma cat un varf de ac, apoi oricat ar fi mai mult e acelasi lucru.
Nu conteaza daca ai luat pastila imediat sau in primele 24 de ore. Conteaza insa enorm sa iti fi fost prescrisa de medicul ginecolog, in urma consultatiei si el sa fi ales preparatul si modul de administrare. Altfel, luata la intamplare, aleasa dupa pret sau dupa sonoritatea numelui si administrata dupa prospect, poate sa nu aiba nici un efect contraceptiv, chiar daca o iei imediat. Eficienta ei nu scade in primele 24 de ore, o pastila luata la 24 ed ore recomandata de medic are o eficienta de cam 75%. O pastila luata dupa ureche poate avea o eficienta de 3-4 ori mai mica, indiferent cand a fost luata. Oricum, este recomandat sa iei pilula de a doua zi o singura data in viata, asa ca marea majoritate a celor care o iau sunt la prima (si ultima) administrare

| XxBlueRosexX a răspuns:

In mod normal daca ai luat pastila de a 2-a zi nu ai cum sa ramai insrcinata...iar testul se face la aproximativ 2 saptamani de la contactul sexual neprotejat. Ai grija cu pastila de urgenta aceasta se poate lua doar de 2 ori pe an pentru ca contine niste hormoni puternici si mentruatia ti se poate deregla, poate intarzia o luna sau poate venii mai repede sau mai tarziu...mie mi s-a intamplat sa iau de 3 ori si menstruatia mi-a inatrziat 2 luni si m-am speriat rau pana medicul mi-a dat din alea de reglare. Take carewinking

| zElley explică (pentru XxBlueRosexX):

E prima oara cand iau pastila, imi e destul de teama ca s-a terminat in mine si chiar daca am luat-o riscurile sunt gigantice cred...

| neutrino a răspuns:

Testul se face dupa min 21 de zile de la data distractiei.

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face de obicei la 21 de zile de la ultimul contact sexual. Dar, daca ai luat pastila de a doua zi nu mai este nevoie de test de sarcina pentru ca aceasta te-a protejat de vreo eventuala sarcina.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cam la 21 de zile!
Dar NU are rost din moment ce ai luat pastila de a doua zi!

NU inteleg logica.Ati facut sex neprotejat(voit), ma gandesc ca aveati pregatita si pastila, deci totul a fost premeditat.
Nu era mai ieftin sa fi pus prezervativ?
Si vezi ca a doua pastila o poti lua abia peste 6 luni, asa ca ai grija!

| sofisis a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Stii, de obicei sunt de acord cu voi dar azi nu.
Nu este adevarat ca daca ia pastila de a doua zi nu mai exista riscuri.

Dupa 21 de zile se face testul.

| zElley explică (pentru Fatamuntilor):

Am folosit, s-a rupt exact la finalul actului. Crede-ma nu mi-as asuma asemenea riscuri.