| Idk4 a întrebat:

Buna seara am o problema si am nevoie de răspunsuri, va rog.
Eu iau anticoncepționale (logest) de cateva luni iar zilele astea am avut o stare de rău care se manifesta doar cu un discomfort. Astazi am luat pastila la ora la care le iau de obicei iar dupa 2h mi s-a facut rau si am fost sa elimin scaunul.Intrebarea mea este daca in alea doua ore anticonceptionalele si au facut efectul, iar daca nu si l au facut ce trebuie sa fac acum? Sa mai iau una acum, urmatoarea maine la ora obișnuită si termin cu o zi mai devreme sau folosesc 7 zile prezervativul si dupa e ok? (Tin sa menționez ca e a doua săptămână de pastile)

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Anticoncepționalele se iau una pe zi, NICIODATĂ doua, nu contează de cate ori mergi la toaletă, ele nu se elimina nici prin caca nici prin pipi. Își fac efectul fără sa se digere, in stomac, de acolo nu mai pleacă nicăieri, se dizolva și sunt absorbite de pereții stomacului, nu pleacă către intestine. Singura excepție sa zicem doar in cazul in care vomiți pastila imediat ce ai înghițit-o sau la cateva minute după ce ai luat-o.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Anticonceptionalele nu sunt bomboane sa le i ei toate odata, daca ai reactii adverse rau greată diaree discuta cu medicul tau ginecolog, spune i ce simptome ai, si el va decide cu ce sa le inlocuiasca, nu lua decizii de capul tau fara sa te vada medicul care ti a dat anticonceptionalele si numai el poate decide modificarea tratamentului.

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila odata inghitita se descompune si isi face efectul.
Evidnet ca nu s-a eliminat prin scaun, ca nu mai avea ce sa se elimine, ea descompundu-se in stomac.

| Robert2526 a răspuns:

Nu faci nimic, pastila si-a facut efectul, iei urmatoarea pastila maine.