| Dulceata08 a întrebat:

Buna seara, as avea nevoie de un sfat, nu prea am prieteni așa ca as vrea sa întreb aici. Am o relație de lunga durata(5 ani), care de-a lungul timpului a fost cu suișuri și urcușuri.
Recent iubitul mi-a verificat agenda telefonului(el fiind o persoana foarte posesiva și geloasa), printre contacte a găsit un număr al unei fost coleg de al sau(nici nu mai știu sincer de unde îl aveam probabil îl apelase in trecut de la mine și a uitat ca l-a salvat sau i l-am luat de la din telefon ca sa văd ceva sau sa mi-l dea pe el la telefon), de aici a început și problema, crede ca l-am înșelat cu acesta etc. deși eu nici nu știu cum cum îl cheamă pe băiatul respectiv. Mi-a cerut sa ii scriu sa vedem ce zice(sa ii dovedesc ca nu vorbim), nu am acceptat pentru ca era foarte nervos și imi era teama sa nu ma rănească sau ceva, după ce s-a mai calmat, i-am scris și a zis ca nu știe cine sunt și de unde am numărul(ceea ce era și normal). Bineînțeles ca nu m-a crezut, el acum crede ca am avut treaba cu acea persoana pe care nu o cunosc, a plecat de acasă și a zis ca vrea sa ne despărțim.
Mi se pare incredibil sa reactionez așa doar pentru un contact din telefon, mai ales el cunoscând persoana, ma întreb ce făcea dacă nu o cunoștea? Ma gândesc ca este doar un pretext pentru a pleacă de acasă și a se distra cu prietenii lui. Nu știu ce sa mai cred, sunt distrusă, voi ce părere aveți?

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Daca ti se pare incredibil comportamentul lui, ce mai cauti langa el? Nu stii ca asa fac astia gelosi? Am o parere extrem de proasta despre el. Are probleme psihice si ar trebui sa stai cat mai departe de el. Trebuie sa intrebi niste straini daca li se pare ciudat un astfel de comportament? Nu inteleg de ce unele fete si femei accepta bataia asta de joc. Chiar a ajuns o normalitate sa stai cu cineva care nu te respecta?

| Violleta2022 a răspuns:

Un sfat ajutator: scapa de acest barabt gelos imediat!
Asa ceva nu este nromal si nu poti avea o viata fericita si un viitor frumos cu un barabt atat de gelos. Scapa imediat de el!

| VoidEternal a răspuns:

Gelozia e boala grea. Daca e de obicei atât de gelos atunci probabil de asta a plecat. Daca asta e un comportament atipic, atunci cel mai probabil folosește situația asta ca scuză din cine știe ce motive cunoscute doar de el.

In oricare din cele două situații te-ai afla, partenerul tau nu pare genul de om cu care ai vrea să trăiești o viață întreagă. Gelozia nu e genul de problema care trece de la sine și de multe ori se agravează in timp. E genul de flacara care se hrănește cu ea însăși.

| Goete a răspuns:

"Am o relație de lunga durata(5 ani), care de-a lungul timpului a fost cu suișuri și urcușuri."
Oare suiş sau urcuş nu e acelasi lucru? Te felicit pentru relatia ta care ajunge pe zi ce trece pe culmi mai inalte, dar asta nu e relatie; el te considera proprietatea lui si iti invadeaza cele mai elementare drepturi la intimitate, fapt pedepsit de lege inclusiv intr-o relatie, in Uniunea Europeana

| Dulceata08 explică (pentru Goete):

Suișuri și coborâșuri, probabil din cauza emoțiilor am greșite.

| paul123paul123 a răspuns:

Du-te la Sfanta Biserica, daca te-ar bate este f grav