| ioanaaaa121 a întrebat:

Buna seara, pe 3 martie am facut sex protejat cu iubitul meu si a ejaculat in mine(eram la ovulatie), fiind ingrijorata, am folosit pastila de a 2 a zi exact dupa; menstruatia mi-a venit cu 2 zile intarziere pe pe 17 martie si a ținut 2 zile, iar in luna aprilie trebuia sa vina in jur de 19-20, dar nu a venit, azi fiind 6 mai.Tin sa mentionez ca inainte am avut o scurgere maro de 2 zile apoi scurgeri abundente alb transparente si simptome premenstruale(crampe, ameteli).In a 7 a zi de intarziere am facut un test de sarcina, rezultatul fiind negativ. Exista posibilitate sa fiu insarcinata?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi ai luat-o inutil, odata ce sexul fusese facut numai protejat cu prezervativul.

Ciclul nu mai poate veni la datele la care tu-l astepti deorece acum experimentezi efectele negative ale "bombei hormonale" pe care ti-ai bagat-o inutil in corp si care ti-a explodat ovulul nefecundat. Spun nefecundat fiindca oricum nu avea cum sa fie fecundat, odata ce sexul a fost protejat.

Ma rog, ciclul menstrual este acum in deriva si nu va mai veni regulat pe urmatoarele 6-12 luni, cat timp efectele drastice ale pastilei de a doua zi, sunt dominante in sisemul tau hormonal.

| Robert2526 a răspuns:

In primul rand, clar nu esti insarcinata, nu ai cum, ai facut si test de sarcina, sexul a fost protejat si ai luat si pastila de a doua zi.
in al doilea rand, nu o baga in seama pe Violeta, probabil are probleme psihice, viseaza numai explozii de ovule, etc
Pastila respectiva afecteaza doar ciclul menstrual curent, in sensul ca intarzie ovulatia si prelungeste astfel ciclul menstrual ( ceea ce a si facut, ca spui ca a venit cu 2 zile intarziere)

O sa iti vina menstruatia abia pe finalul lunii, 20-22 mai, dar nu esti insarcinata. Daca totusi nu vine deloc luna aceasta, trebuie sa mergi la medic pentru un consult

| Madaxo97 a răspuns:

100% nu esti însărcinată, menstruatia întârzie probabil de la pastila de a doua zi, e normal.

| ioanaaaa121 explică:

Tin sa mentionez ca am avut o menstruatie de tip neregulat, dar dupa ce am inceput viata sexuala a devenit regulat; prietenul meu dupa ce a ejaculat a mai continuat putin, el sustine ca nu a vazut sa curga nimic, dar nu stiu ce sa zic