| Micutza_5619 a întrebat:

Buna seara TPU! Am un c.m intre 27-30 de zile..in data de 13 martie am avut contact sexual cu logodnicul meu si a ejaculat inauntru, iar in urmatoarea zi mi-a venit c.m si m-a tinut doar 3 ziele din 14 pana in 16 (de regula pe mine ma tine 5 zile)..Bineinteles fiind dezamagita ca mi-a venit c.m si din cate stiu nu s-a putut prinde sarcina ca am eliminat prin menstra. Dupa 2 zile ce am terminat c.m mai exact 19 am avut contact la fel cu ejaculare inauntru. Oare de data asta s-a prins? Ne dorim prea mult un bebe. Dupa cat timp pot face un test de sarcina? Va multumesc... Sper sa nu-mi pierd speranta si de data asta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual are o durata cuprinsa intre 27 si 30 de zile, si ultima menstruatie a inceput in data de 14 martie, se poate aprecia ca perioada fertila se poate situa aproximat intre zilele ce incep din 27 martie si tin pana in 5 aprilie. Din acest motiv ar fi indicat ca in perioada respectiva sa intretineti minim 2 raporturi sexuale zilnic si bineinteles toate finalizate mereu cu ejaculare in vagin, aceasta sa fie cat mai profunda pentru a mari sansele la maxim. Cu parere de rau ca am sa te dezamagesc, dar ar trebui sa stii, iar daca nu stii sa-ti amintesc ca in afara perioadei fertile probabilitatea de a ramane insarcinata este de maxim 3-5%. Ca atare in urma sexului intretinut in data de 19 martie teoretic nu exista nici cea mai mica posibilitate de a se forma o sarcina. Orice sex intretinut inainte de data de 27 martie nu are sorti de reusita teoretic este lipsita de orice sansa. Trebuie sa insistati in perioada 27 martie-5 aprilie. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| YoStriker a răspuns:

Din cate stiu si din cate cred s-a prins, iar testul il poti face abia dupa 3 luni. Sper ca ti-am fost de folos.