| MicutzaMea a întrebat:

Bună.

Tot mă gândesc cum e posibil că în 10 luni nu am reușit să rămân însărcinată.

Foarte tare doresc un bebe și eu și soțul meu.
Menstruația mea în ultimile luni e schimbata.
Bine simptomele au rămas la fel, mi-e somn, obosită fără nici un efort, amețesc, dureri de cap etc.

Când eram mai mic aveam și anemie și ultima dată când am fost la medic au găsit ceva infecție urinară.

Oare anemia, infecția urinară sau lipsa progesteronului, nu am rămas însărcinată?
Săptămâna viitoare am programare la ginecolog și mi-e frică că o să găsescă ceva, ce nu vreau să aud!

Sau e posibil că, am auzit că dacă nu ne iubim la fel/ reciproc atunci femeia rămâne mai greu însărcinată?!
Deci eu îl iubesc mult!
Sau nu terminăm în același timp?
Sau fumatul?
Sau stresul?

Habar nu am ce să fac. Numai la ce e mai rău îmi stă capul!

Sfaturi sau ceva?
Înainte să mă duc la ginecolog?
Acolo o să primesc tratament? Sau numai o consultație prima dată?

Apropo nu mă judecați că am scris așa, sunt curioasă și mi-e frică, de nu mai știu ce să fac. sad

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Personal, nu a auzit niciodata de efecte adverse la tinctura de branca ursului, tocmai fiindca este un produs naturist, tolerat bine de corp.
Daca apare ceva ce crezi tu ca-s reactii adverse, poti oprii tratamentul.
Tratamentul trebuie tinut zi de zi timpd e minim 3 luni de zile.
il poti lua fara restrictii si inainte si dupa ce mergi la ginecolog, fiindca nu are nici un semn care sa-i arate medicului ca ai fii facut ceva rau.
Branca ursului se ia pe gura, nu se introduce in vagin, deci nu ai de ce sa te temi.

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

În nici un caz iubirea reciprocă nu e un impediment, stresul, fumatul da.
Sfaturi? După doar 10 luni e posibil ca pur și simplu să nu se fi întâmplat, una din surorile mele a spus că a încercat un an și jumătate înainte de a rămâne însărcinată cu nepoata mea, o prietenă a spus că a încercat 5 ani și apoi a rămas însărcinată fără să meargă la medic sau să ia ceva tratament.
Să priviția familia voastră ca un dar complet al lui Dumnezeu chiar dacă ați afla că unul din voi are ceva pribleme care împiedică producerea unei sarcini
Puteți lua în calcul și eventualitatea adopției, și fiul nostru mai mare e adoptat dar nu pentru că nu am putut rămâne însărcinată, eram deja însărcinată când l=am adoptat și celelalte 3 sarcini au fost neprogramate.

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate ramane gravida cand ai sex in perioada fertila (la ovulatie).
Daca tu poti avea: ovare cu chisturi, fibroame uterine, uter retrovers sau infantil, atunci sunt sanse sa nu poti ramane gravida sau varsta. (apropo, cati ani ai?)
O alta sansa este ca barbatul sa nu poate produce sperma si evident sa nu te poate lasa gravida, chiar daca ejaculeaza.
Doar analize medicale facute la ambii partneri, pot arata care este vinovat de acest lucru.

| MicutzaMea explică (pentru Violleta2022):

Am 26 de ani.
Cu el nu cred că este problemă. Dacă bine am înțeles, fosta lui a rămas însărcinată.
Dar există tratament pentru chisturi, uter retrovers sau infantil?
Că dacă bine am înțeles, în 2021 deja există tratament pentru femei ca să rămâne gravide. E adevărat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MicutzaMea):

Ai 26 de ani, deci nu mai esti la pubertate...
Pentru chisturi exista tratament cu ovule, dar pentru uter retrovers (adica rasucit), sau infantil (nedezvoltat) nu exista, pentru ca sunt anomalii fiziologice, cu care te-ai nascut sau nu s-au dezvoltat normal ori suficeint sa atinga maturitate, in perioada pubertati.
In orice caz, mai poti avea o trompa uterina infundata, sau chist pe ovare...sunt multe cauze posibile, care sa nu permit spermei sa-si atinga scopul si sa fecundeze ovulul.
Ai nevoie de investigatie ginecologica sa se afle adevarata cauza si sa primesti tratament adecvat ca sa poti ramane insarcinata, cat de curand posibil.

Eu ti-as recomanda un tratament naturist cu TINCTURA de BRANCA URSULUI timp de 2-3 luni consecutive.
A dat rezultate de succes la 2 prietene de ale mele, care se chinuiau de 8 si respectiv 11 ani, sa ramana gravide.
https://www.daciaplant.ro/branca-ursului-tinctura-200-ml.html

sanatate maxima si copii frumosi!

| MicutzaMea explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc.
Și dacă folosesc TINCTURA de BRANCA URSULUI, este posibil că o să apare ceva neașteptat?
Sau efecte adverse?
Pot să folosesc înainte să mă duc la al doilea consultație la ginecolog?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MicutzaMea):

Personal, nu a auzit niciodata de efecte adverse la tinctura de branca ursului, tocmai fiindca este un produs naturist, tolerat bine de corp.
Daca apare ceva ce crezi tu ca-s reactii adverse, poti oprii tratamentul.
Tratamentul trebuie tinut zi de zi timpd e minim 3 luni de zile.
il poti lua fara restrictii si inainte si dupa ce mergi la ginecolog, fiindca nu are nici un semn care sa-i arate medicului ca ai fii facut ceva rau.
Branca ursului se ia pe gura, nu se introduce in vagin, deci nu ai de ce sa te temi.

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand este absolut necesar sa fii consultata de catre un medic ginecolog-obstetrician specialist foarte bun. Consultatia ginecologica in cazul tau va consta in investigarea in principal a aparatului reproducator intern prin efectuarea unei ecografii cel mai probabil transvaginale, pentru a se stabili cat mai precis in ce stare se prezinta cele 2 ovare precum, cele 2 trompe uterine. si in cel mai profesional mod starea endometrului si a uterului. Bineinteles ca medicul va examina si organele genitale anexa ceea ce face parte integranta din orice consultatie ginecologica efectuata in modul cel mai profesional posibil.
In functie de diagnosticul stabili iti va fi indicat si tratamentul adecvat si necesar sa fie urmat si probabil o reprogramare la o noua consultatie care de obicei se efectueaza dupa 3 luni.
In urmatorul film educational este prezentat cum se desfasoara in mod real o consultatie ginecologica :
https://www.youtube.com/watch?v=GxwrKkwBKD8
De asemenea este indicat si recomandat sa citesti pentru a sti si cunoaste si urmatoarele informatii utile prezentate de : Dr. Claudia Stefanescu Medic primar Obstetrica - Ginecologie:
https://www.cdt-babes.ro/articole/examen-ginecologic.php
Multa sanatate!