| Pneumunoultramicroscopicovulcaniconicoza3 a întrebat:

Am 12 ani si imi curge lichidul acela alb lipicios de un an si mai mult de jumatate. Am citit ca daca are o culoare maro rosiatic nu este bine. Sper ca nu ma afecteaza daca de doua ori o curs asa? Odata cand am mers la ceva cumparaturi cu doua prietene dupa scoala cand am mers simteam ca parca curgea ceva lichid pe picioare. M-am speriat deoarece am crezut ca mi-a venit si nu aveam nimic la mine care sa o absorba si nu era nici unde sa merg la toaleta dupa un timp nu l-am mai simtit insa tin minte ca la scoala mi-a curs destul de mult lichid din ala in timpul orei asa ca nu puteam sa merg la toaleta ca sa ma sterg. Intrebarea mea este ca chiar mi-a curs ceva lichid pe picioare sau era de la frig?

Răspuns Câştigător
| Madu1209 a răspuns:

Vorbesti de doua lichide diferite.Cel alb e secretat de glandele din vaginul tau pentru a-l pastra lubrifiat si e normal sa se produca oricand.Cat despre lichidul rosu-maroniu, e posibil sa fi fost sange menstrual, oricum nu trebuie sa iti bati capul cu asta, cand o sa vina o sa vine, tu doar ia mereu un tampon la tine.Si nu, nu ti-a curs nimic pe picior, pentru ca orice ar fi (secretie vaginala sau sange menstrual)nu curge asa mult dintr-o data.Astea sunt chestii pe care le afli pe parcurs, momentan esti prea mica sa iti faci griji de genul.

| Pneumunoultramicroscopicovulcaniconicoza3 explică (pentru Madu1209):

Dar cum adica sange? Ei stiu ca menstruatia moarr sa tina intre 3-7 zile. Si daca r fi fost nu cred ca este normal sa curga odata asa si abia peste 1/2 zile dupa si apoi niciodata( adica de atunci nu) parca asta a fost de...o luna cred si cum ar trebui sa imi ascund un absorbant in ghiozdan? S- ar putea ca o prietene (bff-ul) sa ini ceara ceva si sa ii zic sa o I-a ea din ghiozdan. Si apoi sa o gaseasca din greseala (logic ca daca era doar un coleg de clasa nu o lasam sa umble in ghiozanul meu). Sau odata la o fata mai mare I-a disparut creionul si apoi a luat fiecare ghiozdan fara nici o intrebare si cauta iar apoi celcare a luat creionul a dat-o inapoi pentru ca l-a luat din fluma. Deci mai exact unde as putea sa o pun? Si daca de dimideata inainte sa pornesc imi pun un absorbant un pic mai gros decat discreet nu e bine? Adica stiu ca nu e sigur ca imi ajunge dar totusi e mai bun decat sa merg in fiecare pauza sa imi pun hartie igenica.

| Pneumunoultramicroscopicovulcaniconicoza3 explică (pentru Madu1209):

Dar cum adica sange? Ei stiu ca menstruatia moarr sa tina intre 3-7 zile. Si daca r fi fost nu cred ca este normal sa curga odata asa si abia peste 1/2 zile dupa si apoi niciodata( adica de atunci nu) parca asta a fost de...o luna cred si cum ar trebui sa imi ascund un absorbant in ghiozdan? S- ar putea ca o prietene (bff-ul) sa ini ceara ceva si sa ii zic sa o I-a ea din ghiozdan. Si apoi sa o gaseasca din greseala (logic ca daca era doar un coleg de clasa nu o lasam sa umble in ghiozanul meu). Sau odata la o fata mai mare I-a disparut creionul si apoi a luat fiecare ghiozdan fara nici o intrebare si cauta iar apoi celcare a luat creionul a dat-o inapoi pentru ca l-a luat din fluma. Deci mai exact unde as putea sa o pun? Si daca de dimideata inainte sa pornesc imi pun un absorbant un pic mai gros decat discreet nu e bine? Adica stiu ca nu e sigur ca imi ajunge dar totusi e mai bun decat sa merg in fiecare pauza sa imi pun hartie igenica. Si cele doua lichide rau la fel si doar culoarea era diferita.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu vorbesti cu mama ta de toate probeleme astea?
Ia ar putea sa-ti cumpere ce ai nevoei si ar putea sa-ti explice ce se intampla in corpul tau.
Esti la varsta cand mama ar trebui sa devina cea mai buna prietena a ta si sa discuti cu ea, tot!

| Diclordifeniltriclormetilmetan a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai dar am corbit dejacuea. Doar ca vreau informatii si de la altii ca poate ea greseste ceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Diclordifeniltriclormetilmetan):

Ce ar putea gresii o mama, care a trecut prin tot ce treci tu, de cand era de varsta?
Ar trebuii sa-i acorzi mai multa incredere!

| Diclordifeniltriclormetilmetan3 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai nu stiu. Doar ca adultii au multe probleme. Totusi mersi happy