| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Sunt disperată și mă gândeam că sfatul vostru poate mă va ajuta. Sper din tot sufletul să îmi puteți răspunde.Nu am experiență in materie de sex,sunt virgină.Am dormit la iubitul meu când se presupunea că sunt la ovulație,nu am făcut sex,dar eram amândoi dezbrăcați complet, iar la un moment dat, ne-am jucat(ne-am frecat unul de altul),eu fiind pe el, dar NU am atins capul penisului.Marti trebuia să îmi vină menstruația,nu mi-a venit,m-am decis să fac un test de sarcină,dar as vrea totuși să aflu care ar fi șansele să fiu însărcinată,nu a existat ejaculare,mă gândesc doar la posibilitatea sa fi fost sperma uscata pe penis, că alta variantă nu exista.Imi este foarte teamă, părinții mei ar fi devastați să afle că sunt însărcinată.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca barbatul NU ejaculeaza sperma, in acel caz in mod logic reiese/inseamna ca NU a fost posibil sa ajunga sperma in vagin, deci nici NU exista posibilitatea/sansa sa se formeze sarcina.
Pentu a fi catusi de cat bine si mai ales CORECT informat pe viitor, citeste raspunsul urmator. Trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma ORICAND, ORICUM, si/sau din ORICE sau si mai si... ca practic sa ia nastere chiar si... DIN NIMIC, asa cum crede inca foarte multa lume. Fiecare fata/femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns in momentul in care sunt in situatia de a-si incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 CONDITII, cu precizarea ca cele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca actul sexual este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica doar atunci cand actul sexual are loc in 1-a sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau exact/fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si numai in acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma, NU si din lichidul preejeculator care este 100% steril/curat, lipsit de orice urma de spermatozoizi.
2-) Sarcina se poate forma/poate lua nastere NUMAI in cazul in care SPERMA (adevarata) ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in 1-a sau in toate cele 4-5 zile care fac parte din perioada fertila a ciclului.
Neinceperea menstruatiei la data prognozata/preconizata nu trebuie sa fie un motiv de ingrijorare mai ales in situatiile cum este si cea descrisa de tine.
Pe baza celor precizate se poate aprecia ca in cazul tau a fost imposibil sa se poata forma sarcina si din acest motiv este vorba de o anumita intarziere a pornirii menstruatiei fata de data reiesita prin calcul si din acest motiv se poate aprecia ca este provocata de o dereglare hormonala medie. In general marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de cca. +/- 3-5 zile, la dereglari ceva mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei), insa sunt si cazuri mai rare, cele in care intarzierea poate fi chiar si de 2-3 luni cu toate ca NU exista nicio sarcina instalata in uter.
Pe baza observatiilor s-a constatat ca dereglarile ca lungime a ciclului menstrual apar/se produc mai des in adolescenta dar se pot manifesta si ulterior deoarece in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea ori incorecta ori deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in organismul fiecarei femei.
Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu te cheamă Maria, nu ai nicio șansă să rămâi gravidă cu Sfântul Duh. Și nici din „frecatul" descris mai sus.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata nu este posibil sa ramai gravida. Intarzierea de care vorbesti este din ale cauze. Consulta un medic ginecolog.

| Floridori a răspuns:

Buna!
In cazul descris, este imposibil sa fie vorba de sarcina.

Ar fi bine sa te informezi in ceea ce priveste circumstantele sub care se poate forma o sarcina si pentru asta, nu ai nevoie de experienta sexuala ci doar de a intelege cum functioneaza organismul uman.Ai nenumarate articole pe internet despre acest subiect.
Pe scurt, o sarcina se poate forma daca se indeplinesc obligatoriu urmatoarele conditii:
1. femeia sa fie in perioada fertila;
2. sperma sa ajunga in interiorul vaginului.

Tu poti face si testul daca asta te va calma, dar este imposibila o sarcina in cazul tau.

Daca ai un ciclu menstrual regulat, trebuie sa stii ca pot exista diferente de +/- 1, 2, maxim 3 zile, sau o singura intarziere de 10 zile care nu reprezinta motiv de ingrijorare.

Exista si cazuri in care un ciclu regulat devine neregulat in urma unui dezechilibru hormonal si/sau a anumitor afectiuni ale aparatului reproducator.Dar asta se poate stabili numai dupa ce minim 3 cicluri menstruale au avut lungimi diferite.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Buna! Mulțumesc enorm pentru răspuns, dar problema mea este că eram și în perioada fertila.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles de la inceput, dar doar pentru ca erai in perioada fertila, nu inseamna ca poti ramane insarcinata pentru ca te-ai dezbracat langa prietenul tau si v-ati sarutat mai patimas.
Ovulul trebuie sa fie fecundat de un spermatozoid, dar din povestea ta reiese ca ar fi fost imposibil sa ajunga macar un spermatozoid in vagin. Daca ceea ce ai explicat este real si nu ai omis nimic, nu poate fi vorba de sarcina.
Daca asta te linisteste, fa testul! Eu nu iti zic sa nu il faci daca asta doresti.Doar mi-am expus parerea...
Intrebarea mea este, tu ai un ciclu atat de regulat incat diferenta de 2 zile sa te sperie atat de tare?

| NotNamed a răspuns:

Cati ani ai? Fac un studiu despre efectele internetului asupra creierului uman.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fetelor voi nu aveți habar de nimic și faceți joculețe din astea periculoase laughing) apoi Spuneti ca sunteți virgine și cuminți... rad grav la întrebarea ta