| Hrisa a întrebat:

Buna ziua! Iau anticoncepționale Logest pana acum 3 luni luam Karissa! Am luat Karissa cam 2 ani de zile fără probleme! Acum sunt la a treia folie de Logest, iar de luni, de la pastila nr 15 am scurgeri maronii care câteva zile au fost însoțite de dureri de burta ca la menstruație precum și o tensiune la nivelul sânilor care a trecut! Scurgerea nu este foarte abundentă! Momentan am rămas cu o durere la nivelul spatelui! Mai am 3 pastile după care voi intra in pauza! Țin sa va spun ca am luat toate pastilele doar cu marja de eroare de 2, 3 ore! Îmi puteți spune va rog ce înseamnă aceasta secretie maro? Momentan nu pot ajunge la ginecolog, de aceea am nevoie de un sfat! E posibil sa nu îmi mai vina ciclu?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea de tip spooting poate sa apara/sa existe in perioada de administrare a ultimelor 7 pastile. Totusi este destul de curios ca a inceput abia acum sa se produca aceasta sangerare slaba fiindca de obicei poate sa existe/sa apare in timpul administrarii pastilelor AC de primele 2-3 blistere si pe urma sa nu se mai produca.
Fiindca pana acum ai folosit CORECT cele 18 pastile AC de pe acest blister, chiar daca au mai existat acele mici diferente de +/- 2-3 ore fata de ora normala de a fi administrate, in mod absolut cert/sigur sangerarea menstruala iti va porni peste aproximativ 5-6 zile adica in cea de a 2-a sau a 3-a zi de pauza
Multa sanatate!