| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt sansele ca o fata sa ramana insarcinata tinand cont de urmatorele:
-Prima oara cu protectie ( dupa terminare, m-am spalat si sters)
- A doua oara fara protectie dar foarte putin (nici macar pe aproape de a termina)
Am folosit si pastila de a doua zi numita EllaOne dupa 12h de la incident. M-am gandit sa o foloseasca doar pentru faptul ca mi-ar fi curs lichid seminal (preejeculator). Pareri de la cei care stiu si nu-si dau cu parerea

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde de foarte multi factori. Nimeni nu poate sti/cunoaste in ce mod poate reactiona organismul fiecarei femei. De obicei urmarile nu sunt nici placute si nici lipsite de urmari.

8 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Sansele sunt aproape de 0... dar totusi iti dai seama ca ceea ce s-a intamplat a fost o chestie idioata nu?

| Purec a răspuns:

Pai...hai sa iti explic:

Daca prima data a fost cu protectie, de ce a doua oara ai decis sa renunti la protectie?
Dupa ejaculare, sunt sanse ca spermatozoizii sa ramana pe canal si daca ai "noroc" poate sa apara o sarcina. ( mai exact a doua oara sansele erau mai mari ca prima data, totusi ai folosit prima data prezervativ, iar a doua oara nu...tu cum numesti asta?)

Totul depinde insa si de a cata zi a ciclului menstrual era...cel mai probabil pastila a fost degeaba.

Pastila aia sa stii ca mai da si rateuri.2-3 din 100 raman insarcinate cu tot cu pastila.

In concluzie. ori faceti fara protectie ( si incercati sa reduceti "riscul" cat mai mult ) ori cu prezervativ!

Iti place sa risti? Ca fapt divers, daca probabil nu te intereseaza ca partenera ta poate sa fie afectata de pastila aia, afla ca pastila aceea poate deregla ciclul menstrual, ovulatia sa aiba loc intr-o alta zi decat cea calculata si sa ai surpriza neplacute

| TeoriaLuiPytagora a răspuns (pentru Purec):

Pai si daca isi schimba ciclul menstrual, o afecteaza pe termen indelungat? La ce surpriza sa ma astept. Putin mai detaliat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Exista toate premisele ca ciclul menstrual sa fie grav afectat si dereglat uneori perioada de manifestare a modificarilor putand sa fie chiar si de 12 luni de zile. In aceasta perioada lungimea ciclurilor poate se poate modifica in fiecare ciclu/luna si pot sa se produca sangerari anormale in orice moment intre menstruatii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea corecta atat a ta cat si a altor ageamii lipsiti de cunostinte medicale trebuie sa stii adevarul in legatura cu acel lichid inofensiv cu unicul rol cel de a curata si mentine aciditatea din uretra in parametrii normali. Lichidul preejeculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu au nicio legatura cu organele reproducatoare masculine, cele care produc atat lichidul spermatic cat si spermatozoizii, adica cu vezicula seminala, prostata si gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejeculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra, este PERFECT STERIL fiindca in continutul sau NU exista spermatozoizi. Insa dupa deversarea lichidului preejeculator in uretra, acesta ajuns aici se poate contamina prin amestecarea cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare produsa anterior cu cateva ore si astfel sa patrunda/sa ajunga spermatozoizi in continutul lichidului preejeculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana in uretra/penis in urma masturbarii sau a unui sex intretinut anterior. In concluzie fiindca lichidul preejeculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui adevarat rol este cel de a curata uretra si de a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare care sa faciliteze/garanteze un mediu propice viitorilor spermatozoizi ajunsi in uretra. Iar in privinta pastilei avortive EllaOne trebuie sa stii ca se foloseste cu maxima prudenta deoarece are o incarcatura de substante nocive organismului femeii si se foloseste doar la indicatia expresa si sub directa supraveghere a medicului ginecolog care a prescris respectiva pastila. Folosirea in scop "PREVENTIV" a reprezentat o imensa greseala, iresponsabilitate dar mai ales o imbecilitate incalificabila. Multa sanatate!

| TeoriaLuiPytagora a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Au trecut 5 zile de la incident. se simte foarte bine, nu prezinta nici o reactie. La ce se poate astepta dupa administrarea acesteia? Exista sanse sa fie totul ok si sa nu apara complicatii grave si subliniez grave.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Depinde de foarte multi factori. Nimeni nu poate sti/cunoaste in ce mod poate reactiona organismul fiecarei femei. De obicei urmarile nu sunt nici placute si nici lipsite de urmari.

| MiruD a răspuns:

Nu. Nu are cum sa ramana însărcinată.