| DarthRevan a întrebat:

Credeti ca e o diferenta dintre?
Dragoste/indragostire?
si
Iubire?
Adica pentru mine dragostea e atractie fizica
iar iubirea e spirituala e legat de sentimente deep cand iubesti un om si te-ai sacrifica pentru el, esti una cu acel om.

9 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu este nici o diferenta totul se rezuma la sex fara sex omul nu se poate dezvolta fiziologic

| RAY a răspuns:

Pentru mine si comunitatea stintifica atractia fizica este egala cu dorinta sexuala iar iubirea este o nevoie emotionala, omul find o fiinta care a evoluat intr-un grup social, depresia din ziua de azi este cauzata de faptul ca nu suntem adaptati biologic la antisocilizarea din ziua de azi

| DarthRevan explică (pentru RAY):

Relativ ce spui, ideea era ca iubirea exista doar ca e foarte putina nu inseamna ca nu exista.Ideea e ca oamenii sunt inca primitivi si inconstienti datorita faptului ca sunt niste oameni sau poate alte fiinte care au controlul asupra informatiei si a tehnologiei.Si ne pot manipula cu ea happy

| RAY a răspuns (pentru DarthRevan):

Trebuie sa dovedesti asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori cu dragoste, iubire ori fara, tot mori.

| DarthRevan explică (pentru anonim_4396):

Da,dar depinde ce ai invatat in aceast viata, scopul acestei vieti e de a traii fiecare moment de a invata din acest univers cat mai multe, esti aici sa traiesti in prezent sa te bucuri de toate experientele tale, si sa intelegi chiar si pe cele neplacute.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarthRevan):

Da... Da... Retrag ce am spus mai sus, aveam o stare nașpa atunci, nu, nu e nevoie sa zici, știu foarte multe despre ce sa faci în viata, și am trăit o grămadă de lucruri rele, dar și bune. :]]

| alexandru0sorin a răspuns:

Man, "sentimente deep" si dorinta de a te sacrifica pentru cineva mi se pare o explicatie extrem de vaga in opinia mea.

eu consider atractia fizica ca fiind atractie fizica. poti sa fi atras fizic de cineva fara sa consider ca ai fi indragostit de acea persoana, de unde consider ca dragostea nu este doar atractie fizica. nu diferentiez intre dragoste si iubire, sunt cuvinte sinonime pentru acelasi concept si mi se pare ca este gresit sa redefinesti dragostea ca fiind doar atractie fizica.

pe scurt:
atractie fizica = atractie fizica
dragoste = iubire = atractie dincolo de fizic

| Kirschen a răspuns:

,,Un templu, o biserica sunt o închidere ce se deschide. Dragostea este o închidere ce rămâne închisă, iubirea una ce se deschide." C.Noica