| anonim_4396 a întrebat:

Cum e mai bine - sa fi burlac pe viata - sa ai femeie fara sa te casatoresti - sa te casatoresti cu o femeie? Intrebare adresata adultilor care au trecut prin asta.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ai cu cine e bine sa ai pe cineva dar eu personal nu cred ca exista fete sincere asa ca prefer singuratatea, repet parere personala, poate ma insel cine stie sau poate nu atrag sexul opus si e doar un complex, dar consider ca iubirea face parte din dezvoltarea normala a unui om find benefica si esentiala

| SG1995 a răspuns:

Depinde de personalitate asta. În general căsătoria e împinsă de societate, dar nu toată are genul ăsta de idealuri,

| Necunoscut112 a răspuns:

Cum simti. Actele nu te fac mai fericit, dar iti dau o oarecare siguranta. Cand nu esti casatorit iti poti baga foarte repede picioarele si sa renunti, in timp ce, in casatorie te gandesti de multe ori inainte sa decizi daca iti doresti sau nu casnicia respectiva.

| SG1995 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Căsătoria vine cu o serie de obligații, și dă iluzia de stabilitate, de-asta cei mai mulți optează pentru căsătorie.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru SG1995):

Si daca ai o relatie stabila de ani de zile, eventual si un copil, fara sa exista un certificat de casatorie, ai tot aceleasi responsabilitati.

| SG1995 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Da, mai mult sau mai puțin, o căsătorie e mai mult un șantaj social oarecum gen:
Dacă găsești pe altcineva nu poți să fii cu el pentru că ești căsătorită, iar când nu există genul ăla de acte, numai există aceea presiune.