| MaiaGeorgy a întrebat:

Cum sa mai am incredere in baieti? Adica in urma cu ceva timp am avut cateva experiente mai neplacute cu niste baieti (afemeiati) si nu stiu, dar de atunci (cam vreo 8 luni) nu am mai avut vreo relatie.m-am ferit sa ma mai implic sau ceva...din teama ca mereu o sa apara alta mai frumoasa, mai slaba, mai sociabila etc...si acum nu stiu, dar m-a apucat asa un sentiment, adica ma gandesc ca daca nu voi da de acel baiat in care merita sa am incredere? ca mereu am dat doar de afemeiati..si nu stiu, incerc sa ma feresc de baietii de genu.dar nu stiu, la tot pasul dau doar de afemeiati dau..si acu pur si simplu nu mai pot avea incredere in nimeni..ca mereu ma intreb ce vede la o muta ca mine, cand sunt atatea altelemult mai sus fata de mine..si nu stiu, am aproape 17 ani, multe fete au relatii serioase la varsta asta..si eu ma simt aiurea in situatia asta a mea..si nu stiu cum sa am incredere din nou in baieti.

Răspuns Câştigător
| Love_Flori_1995 a răspuns:

Ai o viata, traieste-o, nu sta in umbra happy la 30 de ani cand o sa ai familie, o sa iti amintesti de vremurile in care stateai ca "muta" in coltu camerei si nu te baga nimeni in seama, si o sa regreti ca nu ai incercat sa schimbi ceva la tine. Incearca sa fii mai activa, mai prietenoasa, incearca sa te imprietenesti cu baieti, dar nu ma refer la o relatie, ma refer la o amicitie. Si o sa vezi ca o sa incepi sa capeti incredere! Pe langa asta, daca tu zici ca prietenele tale au iubiti si relatii serioase, crezi ca ele au stat in casa, in pat, au pocnit din degete si hop a aparut "printul". Nu. iti zic eu laughing. Si, nu trebuie sa te simti inferioara chiar deloc! Esti unica, esti speciala, esti TU!

| MaiaGeorgy explică (pentru Love_Flori_1995):

Pai am amici baieti, si ies destul de din casa...dar ma refer ca devin muta cu baietii care-mi placlaughing iar in rest am dat numai de afemeiati..si sincer, am avut experiente neplacute cu vreo 2 de genu asta..si am preferat sa raman singurahappy

12 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ai perfecta dreptate in ceea ce te priveste dar, curaj, stii ca exista un proverb cu mutul si pamantul.

| Alcyon a răspuns:

Ai doar 17 ani! Ce relatii serioase vrei la varsta asta! Baietii la 17-18 ani, nu vor decat sa experimenteze. Nu se gandesc la iubiri nemuritoare si de astea. Abia dupa 20 de ani se mai potolesc.

| MaiaGeorgy explică (pentru Alcyon):

Sunt fete care au la varsta asta relatii de 1 an, 2 ..si eu ma simt aiurea, mai ales ca nu-s nici urata, nici grasa..in schimb is foarte timida..si nu stiu cum dar atrag numai afemeiatii si problema cea mai mare e ca si mie numai astia imi plac. sad

| Alcyon a răspuns:

Si ce daca prietenele tale au iubiti? Vorbesti de parca ai avea vreo 30 de ani si ti-ar fi teama ca ramai nemaritata. Stai linistita, draga, toate la timpul lor. Prietenele tale s-ar putea ca peste un an-doi, sa se desparta respectivii. Ca asa-s relatiile astea adolescentine. Nu mai spun ca multi baieti stau cu fetiscane, fiindca spera sa le f... Si pe urma se plictisesc de ele, si le dau papucii. Iti faci probleme aiurea, in loc sa te bucuri de adolescenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Baieti afemeiati" este, ca si baba batrana, un pleonasm. Baietii nu sunt "afemeiati", doar isi urmeaza instinctele. Nu e o alegere, ei nu au de ales intre a sta cu o fata pentru zambetul ei sau de a sta cu o fata pentru sex. Ei vor sex tot timpul si asta se intampla pentru ca asa sunt programati genetic. La sex se rezuma existenta umana pentru ca asta asigura procrearea speciei. "Afemeiat" e doar un cuvant inventat de catre snobi, la fel cum e folosit si cuvantul "misogin", in zilele noastre, care de fapt inseamna o ura directa indreptata catre femei si nu faptul ca un anumit individ ar crede ca femeile sunt inferioare din punct de vedere intelectual.

Acum, ca am terminat lectia de istorie sa trecem la sfaturi. Oamenii, "afemeiati" sau femei, sunt slabi si egoisti. Daca speri ca oamenii sa nu te mai dezamageasca tin sa te anunt ca te-ai nascut pe planeta gresita. Ce trebuie sa faci e sa nu te mai desconsideri, "o muta" ca si tine are multe de oferit. Problema e ca esti la o varsta cand lucrurile simple par foarte grave si orice te afecteaza (sa stii ca si "afemeiatii" trec printr-o perioada grea, sunt invadati de dorinte pe care nici macar nu le inteleg).

Nu iti mai compara viata cu vietile celorlalti pentru ca intotdeauna vei avea de suferit. De exemplu nu putem sa ne punem in locul unui om intr-un carucior cu rotile si sa fim fericiti ca putem merge dar cand Maricica se combina cu Maricel, ne intristeaza pentru ca am ramas singuri. Repet, nu te compara cu ceilalti. Si, in final, sa nu ai incredere in nimeni, "afemeiat" sau femeie. Oamenii iti vor insela asteptarile cu fiecare ocazie, increderea e ceva ce se castiga si asta doar in timp.

Vei fi bine, e doar o perioada mai grea. Ai grija de tine!

| AlexL28 a răspuns:

Multi baieti sunt niste "cocalari" afemeiati care nu ti la fete, ei se iubesc doar pe ei si nu stiu sa se poarte cu o fata, dar crede-ma ca nu toti sunt asa, la 17 ani esti inca tanara, baietii sunt foarte imaturi la varsta asta si poate unii ranesc fetele fara sa vrea, sentimentele ni se amesteca in cap si nu mai stii ce sa faci, tu mai bine stai linistita si nu te mai gandi la in a avea o relatie ca la ceva obligatoriu, stai pe langa prietenii tai si vezi tu, poate un baiat de treaba ti se va ivi cand va veni timpul

| CristinaBella02 a răspuns:

Increderea se castiga de catre un baiat, nu trebuie sa i-o oferi pe tava.
In primul rand, e foarte bine sa n-ai incredere in toti baietii. In al doilea rand, nu trebuie sa te uiti in jur, fiecare are o relatie serioasa cand se simte pregatit, iar in al treilea rand, stai linistita ca ai tot timpul sa gasesti si baieti cum trebuie.

| MaiaGeorgy explică (pentru CristinaBella02):

Da doar ca nu mai am incredere in nici un baiat (in afara de unii amici), de exemplu am vb (pe fb) cu un baiat care il stiu de la liceu, el e boboc, eu a 10-a...si ce am vorbit cu el m-a lasat fara cuvinte..adica e un baiat atat de frumos, si pare curvar totusi el spune ca nu este ceea ce pare, ca nu e ca altii, ca e diferit..si nu stiu, dar pur si simplu nu pot crede ce spune, si deja am luat distanta de el..si asta s-a intamplat cu mai multi baieti, pur si simplu cand incearca sa se apropie de mine, eu nu am incredere in ei, si ma indepartez(dar cam toti au fost afemeiati, si nu exagerez )

| CristinaBella02 a răspuns (pentru MaiaGeorgy):

Increderea o sa vina de la sine cu timpul. Stai linistitahappy

| HueyFreeman a răspuns (pentru MaiaGeorgy):

Macar nu esti una din naivele care sa puna botul la prostiile pe care le zic aceste specimene care se autocaracterizeaza drept "smecheri". Ceea ce trebuie sa intelegi este ca este normal sa nu-ti placa multe persoane, sau sa nu-ti pese de ele, sau sa le desconsideri de-a dreptul. Ceea ce faci deocamdata este sa cunosti baieti si vezi ce fel de persoana sunt dupa comportament si este si normal sa te indepartezi de persoanele pe care le displaci.

Tu vrei o relatie, dar nu pentru ca vrei o relatie, ci pentru ca prietenele tale (sau chiar fete necunoscute) au relatii si tu te simti diferita, te simti exclusa. Ei bine, nu pierzi nimic. Aventurile astea la care viseaza toate pustoaicele care de abia trec prin pubertate sunt numai telenovele. Baietii astia "afemeiati" sunt persoane care intra in categoria de "smecheri", prin gesturile lor isi exprima caracterul lor lesinat de mascul alfa (ca na, unde nu domina creierul, macar instinctul animal sa fie). Te desconsideri prea mult, esti intr-un complex de inferioritate continu si asta nu te ajuta cu nimic.