| Anania_Anania_1996 a întrebat:

Daca o femeie e in perioada nefertila exista riscul sa ramana gravida (cat la % )?

Răspuns Câştigător
| Negoiu a răspuns:

Şti şi tu că statisticile sunt printre cele mai „mincinoase" când ne luăm după ele. Femeile sunt diferite, unele rămân uşor însărcinate, unele după luni sau ani de zile, unele deloc! Degeaba ţi se spune de şansa de 3% de a rămâne însărcinată în perioada nefertilă! De regulă, la un ciclu regulat, cinci zile înainte şi cinci după nu sunt probleme (eu am făcut asta ani de zile şi nu am avut probleme) dar mici şanse sunt, metoda calendarului fiind practicată mai mult de cei care doar amână conceperea unui copil şi dacă se întâmplă, asta e...

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

2-3%.

| KamaSutra a răspuns:

Sub 5%

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul ei menstrual este unul ce poate fi considerat regulat atunci riscul formarii unei sarcini este foarte redus. Teoretic, procentual este de sub 5%.