| anonim_4396 a întrebat:

De dimineață, Mi s-a rupt prezervativul și în acel moment am ejaculat instant în iubită mea.
Ce e de făcut sa evitam o sarcină?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acum nu-i de facut nimic... doar un test de sarcina peste 21 de zile.
Sa speram ca fata nu era in perioada fertila.

Data viitoare sa cumperi doar prezervative cu numere mult mai mici, fiindca asta a fost prea mare pentru cucul tau, ca atare s-a rasucit in timpul sexului pe penis, pana s-a intins la maxim si a pocnic.

| dullcat a răspuns:

In astfel de momente se recomanda pastila de a doua zi.Cat timp se administreaza macar la 12 ore de la partida, aveti sanse sa isi faca efectul in procent mare. Dupa aceea, eficienta scade considerabil.

| dullcat a răspuns:

Revin cu o completare pentru cine mai citeste.

Pastila de a doua zi isi face efectul in procent de 95% daca este administrata maxim la o zi dupa contactul sexual, insa ulterior eficienta scade la 80% daca este administrata a doua zi si 50% daca este luata in a treia zi.Procentele variaza un pic in functie de sursa, dar ideea e aceeasi.

,, Dacă am depășit cele 72 de ore sau 5 zile, își mai face efectul?
Răspunsul este NU. Tocmai de aceea momentul administrării este important și anume că posibilitatea de a evita riscul unei sarcini depinde de acest aspect.'' - https://www.planificaneprevazutul.ro/totul-despre-pastila-de-a-doua-zi/

,, Cât de eficientă este pastila de a doua zi
Eficiența pastilei de a doua zi diferă în funcție de momentul în care a fost administrată. Se recomandă folosirea ei în termen de până la 12 ore, iar efectul său este de până la trei zile după contactul sexual neprotejat.

De asemenea, amânarea administrării pilulei de a doua zi scade eficacitatea ei de la 95% (cât are în primele 24 de ore de la contactul sexual) la 58% (procentajul eficienței dacă pastila a fost luată între 48 și 72 de ore de la contactul sexual).

În schimb, pilula de a doua zi nu va avea niciun efect dacă pacienta a rămas însărcinată, rolul ei fiind doar de prevenție. '' - https://enayatimedicalcity.ro/blog/pastila-de-a-doua-zi/

https://www.medic.chat/medicamente/pastila-de-a-doua-zi/

| Hyperion7 a răspuns:

Pastila de a doua zi...

| FindMyName a răspuns:

Avort, pur și simplu avort. e trist, dar asta poți face.
deși vă avertizez, odată făcut avort, grele șanse mai sunt pe viitor să faceți un copil.
cum de s-a rupt prezervativul? nu ți ai luat mărimea potrivită.

| Robert2526 a răspuns (pentru FindMyName):

Poti sa argumentezi de ce in urma unui avort e greu sa mai faci alt copil in viitor?

| Inafc a răspuns:

Atunci când ai făcut-o trebuia să-i bagi un furtun în vagin și să dai drumul la apa că sa se scurgea cu tot cu apa și sperma

| MAteiLaAjutat a răspuns (pentru Inafc):

Exact, sau un aspirator, mai directa operatiunea!