| Elene2000 a întrebat:

Dupa cat timp se poate efectua testul de sarcina?

Răspuns Câştigător
| Daria1998 a răspuns:

Salut! In principiu, un test de sarcina se face dupa 7-10 zile de la contactul sexual si este bine sa il repeti dupa alte 10 zile pentru a fi sigura de rezultat.

Sper ca te-am putut ajuta si multa bafta!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Daria1998):

In principiu ai reusit sa dai un raspuns eronat, aberant si bineinteles 100% GRESIT Rezultatul oricarui test de sarcina indiferent de marca, care este efectuat pana in 14 zile/2saptamani fata de data ovulatiei sau data de intretinere a contactului sexual care ar fi putut genera o sarcina, va avea o ACURATETE/PRECIZIE, cuprinsa intre 0 si 60% ca si GARANTIE a veridicitatii. In concluzie efectuarea testului de sarcina dupa trecerea a doar 7-10 zile este ABSOLUT INUTILA. De asemenea pentru imbogatirea cunostintele tale ''vaste'' ar fi bine sa retii ca testul pe baza de urina se repeta dupa 4 maxim 5 zile cu scopul de a verifica si confirma rezultatul unui test a carei garantie de corectitudine si precizie s-a situat initial intre 95-98% (Test efectuat in a 18-19 zi). In loc sa ajuti catusi de cat chiar si cu putin prin raspunsul oferit, ai reusit sa transmiti o imensa tampenie, laughing pentru a ma exprima... elegant.

| Daria1998 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Wikipedia, felicitari!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daria1998):

Wikipedia este creata pentru a le oferi explicatii/informatii celor care sunt IMBECILE RETARDATE, asa cum esti tu ''draga mea'' laughing NO COMMENT rolling on the floor rolling on the floor

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

In organismul femeii hormonul de sarcina denumit hCG poate exista NUMAI in cazul in care exita o sarcina instalata in uter. Sarcina respectiva va incepe sa produca hormonul hCG doar din momentul in care aceasta se va inradacina prin nidatie in masa endometrului. Hormonul hCG se produce continuu si doar in acest mod prin acumulare se poate atinge CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG atat in sange cat si in urina. Daca acest prag minim detectabil (CMD) nu este atins, atunci reactivul din tester nu are cu ce reactiona si atunci bineinteles ca rezultatul in mod invariabil va fi intotdeauna NEGATIV chiar si daca exista o sarcina instalata, fiindca aceasta (adica sarcina) inca nu a produs cantitatea minima de hormon hCG care sa fie suficienta pentru a fi detectata de catre reactivul din tester. In baza celor prezentate reiese ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei pentru a fi 100% garantat, sigur si corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere fata de ziua calculata de pornire a menstruatiei. De asemenea rezultatul corect, exact si 100% precis al testul de sarcina pe baza analizei sangvine se poate obtine in cazul in care testul este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la intretinerea ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Pentru a obtine un rezultatul corect, exact si 100% precis, testul de sarcina pe baza analizei sangvine se poate efectua dupa trecerea a minim 11-12 zile de la data intretinerii ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pe baza analizei de sange pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Pentru ca rezultatul testului de sarcina efectuat pe baza urinei sa fie 100% garantat si corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere fata de ziua calculata de pornire a menstruatiei care reprezinta a 21 zi fata de data la care s-a produs ovulatia. In concluzie testul de sarcina se poate efectua oricand insa rezultatul va avea o acuratete si garantie cu atat mai mica in procente, cu cat testul este efectuat mai devreme. Daca acest prag minim detectabil (CMD) nu este atins, atunci rezultatul in mod invariabil va fi NEGATIV chiar daca exista o sarcina instalata, fiindca aceasta (adica sarcina) inca nu a produs cantitatea minima de hormon hCG care sa fie suficienta pentru a fi detectata de catre reactivul din tester. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sunt teste care le poti faci in urmatoarea zi cu prima urina dar in general la o saptamana iti dai seama daca nu sti atunci exact ca s-a intamplat...