| Pitic a întrebat:

Eu si iubitul meu ne-am dori sa facem pasul cel mare in relatia noastra.
Suntem de 1 an impreuna si consider ca am varsta potrivita 18 ani iar el 21 pentru mine va fi prima data.
Nu imi este teama de momentul acela dar vreau sa fie intr,un loc decent si sa ne luam toate masurile cand vine vorba de protectie.
Am incercat sa vorbesc cu el dar imi este rusine sa vorbesc doar eu, ii vorbesc su sub inteles ori nu se prinde ori ii este rusine si lui.
Lui nu ii pasa asa tare in ce loc va fi, pentru el ar fi ok si in masina si fara prezervativ.
Nu stiu cum sa ii spun ca nu e locul potrivit si ca trebuie sa ne protejam, el spune ca este cu analizele la zi dar eu vreau sa ne protejam.
Deci ma puteti ajuta nu stiu cum sa ii spun ceea ce gandesc, nu este vorba ca nu comunicam sau nu am incredere in el ci doar imi este rusine sa ii spun eu, ar fi mai usor daca ar spune, o el.

8 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Din cate ai spus, e cam indiferent situatiei si nu isi da seama ca prima oara la o fata trebuie sa fie ceva special la fel cum e si partenerul deoarece e primul.
Mai asteptati, si sigur o sa te intrebe el unde si cand. Sau ia-ti inima in dinti si spune`i tu. Daca iti e rusine sa-l intrebi, cum va fi atunci actul de fata? Sunt sigura tu vrei la un hotel sau pe o plaja nu?

| AndyLavy a răspuns:

Ce relatie este asta daca nu poti comunica deschis cu pretenul tau? Daca voi nu puteti avea astfel de discutii dupa un an impreuna, e cam rau..adica, esti sigura ca vrei sa faci pasul asta cu o persoama careia nu prea ii pasa ( dupa cum ai spus tu ).Si nu te minti singura, atunci cand ai o relatie serioasa si ai deplina incredere in persoana respectiva poti vorbi desshis orice cu el/ ea.
Eu in locul tau m-as mai gandi.
In orice caz, succes!
P.S Spune-i direct, sau cel putin inceraca, aveti un an impreuna, ce naiba, nu va cunoasteti nu stiti ce vreti unul de la celalat si asa mai departe?

| WhiteLover a răspuns:

1-Felicitarile mele ca ai ajuns la varsta asta virgina
2-Daca te iubeste, va accepta sa va protejati.Nu conteaza ca are analizele la zi, e vorba si de o sarcina si la felul cum gandeste nu cred ca e pregatit sa isi plimbe copii prin parc.Iar daca nu merge...
3-Ia anticonceptionale.Te protejeaza si nu are de unde sa stie ca le-ai luat.

| Firetears a răspuns:

Dar nu-i spune! big grin
Du-l în locul ăla unde vrei tu, începeţi cu săruturi, care devin ceva mai sălbatice şi opreşte-te la un moment dat scoate un prezervativ din buzunar şi şopteşte-i cu un zâmbet pervers: "Uite ce am adus! ".
Şi gata. Asta e! straight face
Ai grijă!
Baftă!

| Anca16188 a răspuns:

Pai de ce nu ii faci tu o surpriza? Cand esti singura acasa, si esti 100% ca nu apar ai tai? Ar fi cel mai dragut, sa ai parte de ceva romantic, de neuitat, sau ar fi potrivit intr-o camera de hotel..nici chiar in masina, spune-i ca in masina o puteti face dupa ce tu esti mai pornita..nu asa timida ca acum, spune-i ca e prima data pentru tine si vrei sa fie de neuitat, pe urma veti incerca si locuri noi. Bafta :*

| adraianafrumusica a răspuns:

Nu trebuie sa ii spui direct ca asa se va supara sad fara nervi sau indispunere ii spui lu alinturi genul : Iubi eu vreau sa ne protejam fiindca cine stie se va intampla ceva. Dar oricum daca e prima data foarte mici sanse sa ramai insarcinata. Ai grija sa folosesti prezervativ comod. Ca sa se simta si el bine.

| WhiteLover a răspuns (pentru adraianafrumusica):

Chiar si prima data poti sa ramai insarcinata la fel ca a 1000 oara, cine ti-a zis faza cu "daca e prima data foarte mici sanse sa ramai insarcinata"? nu vorbiti aiurea

| Oana92 a răspuns (pentru adraianafrumusica):

Sansele sa ramana insarcinata la primul contact sexual sunt foarte mari!